Jeden został mistrzem, a drugi wicemistrzem Polski. Młodzi szachiści z sekcji Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie odnieśli sukcesy w finałach Szkolnych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szachach, które odbywały się od 7 do 13 stycznia w Pokrzywnej. Zawodnicy grali systemem szwajcarskim, rozgrywając 7 lub 9 rund w kilku grupach wiekowych i z podziałem na płeć.

– MCKiS Jaworzno, podobnie jak w zeszłym roku, reprezentowało dwóch utalentowanych szachistów. Igor Musiał rywalizował w kategorii 15-17 lat, a młodszy, Artur Wojtania, walczył w grupie zawodników 7-9 lat – informuje Paweł Wróbel z działu sportu MCKiS Jaworzno. – W roku ubiegłym nasi szachiści zakończyli turniej z sukcesami, Igor wygrał w swojej kategorii wiekowej, a Artur zajął wśród rówieśników 2. miejsce. Teraz także liczyliśmy na sukcesy czy tytuły naszych podopiecznych i nasze oczekiwania zostały nagrodzone. Igor obronił tytuł z zeszłego roku i ponownie został mistrzem Polski, a Artur podobnie, jak rok temu, został wicemistrzem Polski, choć do złotego medalu zabrakło niewiele – zaznacza.

Igor Musiał, który jest również zwycięzcą zeszłorocznego Grand Prix Jaworzna w szachach (walczył tam z dorosłymi zawodnikami), na mistrzostwach Polski wygrał 6 razy i raz zremisował. – W łączonej, najstarszej kategorii 15-17 lat, Igor okazał się najlepszy w całej klasyfikacji generalnej. W sumie na stoczonych siedem pojedynków zgromadził 6,5 punktu, co dało mu pewny i zasłużony złoty medal. Wygrał w trzech pierwszych rundach, zremisował w czwartej i zwyciężył w trzech kolejnych. Tym sposobem tytuł szkolnego mistrza Polski dla Igora był bezdyskusyjny, a podium uzupełnili kolejnio Maciej Jendrowiak z Rybnika i Domink Czak z Nysy – opowiada Paweł Wróbel.

Artur Wojtania zwyciężył w swojej kategorii wiekowej 7 pojedynków, jeden zremisował i jeden przegrał. – W łączonej, najmłodszej kategorii 7-9 lat okazał się drugim zawodnikiem w całej klasyfikacji generalnej, mając ugrane tyle samo punktów, co późniejszy triumfator turnieju. Na stoczonych dziewięć pojedynków zgromadził 7,5 punktu. Złoty medal w tej kategorii wiekowej zdobył z taką samą liczbą zdobytych punktów Kacper Folta z Brzozowa, a na trzecim miejscu, za Arturem, uplasował się Adam Orłowski z Miękini. Co ciekawe, Artur w bezpośrednich meczach pokonał zarówno mistrza, jak i zdobywcę brązowego medalu – podkreśla Paweł Wróbel.