Na terenie nieczynnej kopalni Jan Kanty może powstać centrum kulturalno-rozrywkowe. Gmina ustala warunki przejęcia obiektów przemysłowych pozostałych po kopalni z właścicielem majątku, Spółką Restrukturyzacji Kopalń SA. W zaadaptowanie postindustrialnej przestrzeni będą mogli zaangażować się wszyscy mieszkańcy Jaworzna. – Ta kopalnia przez dziesięciolecia żywiła rodziny i kształtowała ekonomiczny byt miasta. Nie możemy dopuścić, by ostatnie obiekty, które po niej pozostały, uległy zniszczeniu. Jesteśmy to winni tysiącom górników, którzy tworzyli przemysłową historię miasta i którzy związali z jaworznickim górnictwem swe życie. To ich historie osobiste, wplecione w historię miasta. Dlatego podjąłem próbę pozyskania tych terenów od SRK – tłumaczy prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Gmina otrzymała już wstępną zgodę Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. na przejęcie terenu. Spółka wkrótce przestanie wykorzystywać infrastrukturę do odwadniania wyrobisk, bowiem końcem roku 2024 zadanie odwadniania przejmie zautomatyzowana pompownia głębinowa. W jej sąsiedztwie jaworznickie Wodociągi zbudują nową stację uzdatniania wody, która wykorzystywać będzie wody dołowe. W efekcie budynki po KWK Jan Kanty przestaną pełnić funkcję użytkową.

Przedstawiciele SRK S.A. wyrazili gotowość przekazania darowizną na rzecz gminy,działek wraz z budynkami Jana Kantego. Gmina chce przejąć całą infrastrukturę wraz z urządzeniami.
W planach jest zachowanie i odrestaurowanie naziemnej infrastruktury pozostałej po kopalni w charakterze zabytków techniki.

– Jestem przekonany, że warto podjąć się zadania odrestaurowania ostatnich obiektów byłej KWK Jan Kanty i mam nadzieję, że znajdę w tym zakresie poparcie jej byłych pracowników, całej jaworznickiej braci górniczej oraz mieszkańców. Szczególnie tych młodych, którym chcemy zaproponować, by była to przestrzeń przeznaczona dla nich – zapowiada Paweł Silbert.

Zadania związane z zagospodarowaniem przestrzeni będą elementem rozmów w ramach programu „Jaworzno w dyskusji”.

– Chcemy, aby „Nowy Kanty” stał się modnym miejscem aktywnego spędzania czasu. Miejscem tętniącym życiem, z atrakcyjną ofertą dla młodych jaworznian. Obecnie młodzież spotyka się w galerii, na plantach lub „na kopułach”. Chcielibyśmy stworzyć z nimi wspólnie przestrzeń na tyle atrakcyjną, by zechcieli spotykać się „na Kantym” – mówi zastępca prezydenta Łukasz Kolarczyk.
W tej przestrzeni znalazłoby się miejsce na strefę gastronomiczną, koncertowo-taneczną, wystawienniczą, artystyczną i multimedialną.

– Chcemy na ten cel pozyskać środki europejskie, mamy możliwość skorzystania z funduszy na rewitalizację obiektów poprzemysłowych na cele społeczne i pobudzające przedsiębiorczość. To co ważne, planujemy, by sami młodzi ludzie zaangażowali się w zaplanowanie nowych funkcji „Kantego” – podkreśla wiceprezydent Łukasz Kolarczyk.

W planach jest też stworzenie na sąsiadujących działkach nowoczesnej i przyjaznej strefy mieszkaniowej.

Natalia Czeleń

Teren po kopalni Jan Kanty może być nie tylko świadectwem górniczej tradycji Jaworzna, ale też znakiem dynamicznie przeobrażającego się miasta | fot. Materiały UM Jaworzno

Zobacz także: