Już 15 marca, o godz. 17.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu odbędzie się wernisaż grafiki artystycznej Doroty Pamuły. Wystawę będzie można oglądać aż do 28 marca w godzinach otwarcia Hali (8.00-20.00).

Wystawa „Spojrzenie wstecz” to część mojego dorobku artystycznego. Prace pochodzą z lat 1997-2001. Powstały w pracowni grafiki warsztatowej u profesora Eugeniusza Delekty na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z siedzibą w Cieszynie. Był to czas prób w różnych technikach graficznych takich jak: linoryt, sucha igła, akwaforta i kolografia. Prezentowane prace wprowadzały mnie w tajniki tradycyjnej grafiki warsztatowej, zapraszały do eksperymentowania i analizowania otaczającej nas natury. Uczyłam się notowania rzeczywistości za pomocą graficznego gestu, który wynikał z potrzeby tworzenia mojego postrzegania otaczającego nas świata. Zapraszam do moich biało-czarnych notatek z przeszłości – mówi Dorota Pamuła.

Dorota Pamuła – Absolwentka Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Śląskiego (Cieszyn). Dyplom uzyskała w pracowni grafiki prof. Eugeniusza Delekty. Jej dorobek artystyczny to obrazy olejne, pastele, grafika warsztatowa (linoryt, akwaforta, sucha igła, kolagrafia), fotografia. Zajmuje się także tkactwem artystycznym i użytkowym. Eksperymentuje w różnych technikach plastycznych oraz rękodziele artystycznym (filcowanie, ceramika, wyroby z betonu). Przez 30 lat związana była z tkactwem artystycznym i grafiką warsztatową – w latach 1992-2022 prowadziła pracownię tkacko-graficzną w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Jaworznie działającym przy Polskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Zawodowo zajmowała się terapią przez sztukę i edukacją artystyczną osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz promocją ich twórczości w Polsce i za granicą, organizując dziesiątki wystaw. Przygotowywała uczestników do konkursów plastycznych miejskich, regionalnych i ogólnopolskich. Jest inicjatorką Regionalnego Konkursu Plastycznego “Magia kolorów” dla Warsztatów Terapii Zajęciowej z województwa śląskiego organizowanego przez PSONI – Koło w Jaworznie, który przez 10 lat opracowywała merytorycznie. Z jej inicjatywy Patronat Artystyczny nad konkursem sprawują Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i Muzeum Śląskie w Katowicach.

Jest współzałożycielką Nieformalnej Grupy Artystycznej ”na przekór” działającej od 2001 roku. Opracowuje merytorycznie i organizacyjnie wystawy grupy. Od listopada 2022 członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie. Swój dorobek artystyczny prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych najczęściej w rodzinnym mieście, a także w Katowicach i Bielsku-Białej.

WYSTAWY:

2001, Bielsko-Biała – “Bliżej grafiki” (grupa “na przekór”)
2002, Jaworzno – “Bliżej grafiki” (grupa “na przekór”)
2003, Jaworzno – “Nie samą pracą belfer żyje” (grupa “na przekór”)
2004, Pawłowice Śląskie – “Bliżej grafiki” (grupa “na przekór”)
2004, Lublin – VII Ogólnopolskie Biennale Twórczości plastycznej nauczycieli
2004, Jaworzno – “Przynieś swój obraz do galerii”
2005, Jaworzno – III Przegląd Plastyki Jaworznickiej
2006, Jaworzno – Wystawa indywidualna – pastele, grafika, malarstwo, tkanina, rysunek
2009, Jaworzno – “W porywach” (grupa “na przekór”)
2009, Bielsko-Biała – “W porywach” (grupa “na przekór”)
2010, Jaworzno – “Między barwą a dźwiękiem” (grupa “na przekór”)
2011, Jaworzno – “Miasto z duszą” (grupa “na przekór”)
2012, Bielsko-Biała – “Miasto z duszą” (grupa “na przekór”)
2013, Katowice – “Miasto z duszą” (grupa “na przekór”)
2015, Jaworzno – “Nasze pasje stare i nowe” (grupa “na przekór”)
2019, Jaworzno – “Co słychać” (grupa “na przekór”)
2019, Bielsko-Biała – “Co słychać” (grupa “na przekór”)
2021, Jaworzno – “Trzy pokolenia -rodzina Bodaków” (Antoni Bodak, Dorota Pamuła, Karolina Pamuła)
2021, Jaworzno – “Wciąż się dzieje” (grupa “na przekór”)
2022, Jaworzno – “Kolor – linia – struktura” – Dorota Pamuła & Karolina Pamuła
2022, Jaworzno – “Mikroświaty wyobraźni” – Dorota Pamuła & Karolina Pamuła