53 tysiące złotych dopłaty będą mogli otrzymać (w zależności od dochodów) mieszkańcy domów jednorodzinnych z rządowego programu Czyste Powietrze.

W gospodarstwie domowym może to być nawet 90 proc. wartości inwestycji, której efektem ma być poprawienie efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych, a tym samym zmniejszenie lub uniknięcie efektów tzw. niskiej emisji.

We wtorek, 25 maja w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków odbyło się spotkanie, na które zaprosił mieszkańców poseł Dariusz Starzycki. Poświęcone było rządowej strategii walki o czyste powietrze. Łukasz Balion, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach prezentował założenia nowego programu.

W ciągu dekady (do 2027 roku) na Czyste Powietrze rząd zaplanował przeznaczyć 103 mld zł, z czego do woj. śląskiego ma z tej sumy popłynąć 10 mld zł. W ramach programu gospodarstwa domowe mogą otrzymać od 30 do 90 proc. bezzwrotnego dofinansowania na zakup i wymianę źródeł ogrzewania (nowoczesnych kotłów na paliwo stałe, gazowych czy pomp ciepła) oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych. Pozostałą kwotę potrzebną na realizację danej inwestycji będzie można uzyskać z pożyczki na bardzo preferencyjnych warunkach.

Jeśli środki wymagane do wykonania termomodernizacji budynku przekroczą wartość oferowanego przez rząd dofinansowania, o pozostałą część będzie można wystąpić do Banku Ochrony Środowiska (w formie atrakcyjnie oprocentowanej i oferowanej na uproszczonych warunkach pożyczki).

Zakres objętych programem inwestycji jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. wspomniany zakup i montaż nowoczesnych źródeł ciepła, ale również docieplenie ścian i stropów, wymianę stolarki, montaż i modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja), a nawet instalację odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika czy kolektory słoneczne), choć te ostatnie będą finansowane tylko w formie pożyczek. Co ważne, program obejmuje nie tylko budynki już użytkowane, ale również, choć w mniejszym zakresie, te nowo budowane.

Tekst: Dawid Litka

Dariusz Starzycki, poseł na Sejm RPdariusz-starzycki

Jest to program na niespotykaną do tej pory skalę, której wielkość można porównać tylko z programem Rodzina 500 +. Takiego programu nigdy wcześniej nie było. Dofinansowania dla poszczególnych inwestycji mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To największe w historii naszego kraju przedsięwzięcie, które ma za zadanie walkę ze smogiem i dbanie o czyste powietrze. Nasi poprzednicy tylko o tym mówili. My po raz kolejny nie tylko obiecujemy, ale i realizujemy nasze deklaracje. Dotrzymywaliśmy słowa do tej pory i nadal będziemy to robić. Kolejnymi problemami zajmujemy się bardzo konkretnie. Ten program po dziesięciu latach, w których będzie realizowany, gwarantuje nam czyste powietrze. A to przecież najważniejsze dla zdrowia naszego i naszych dzieci. To również realne oszczędności w każdym z gospodarstw domowych. Program Czyste Powietrze jest przełomowym w naszym kraju.

Jak otrzymać dofinansowanie

Pierwszym krokiem jest zbadanie stanu naszego budynku i określenie, jakie są potrzeby w zakresie jego termomodernizacji. Może to być określone w audycie energetycznym, jednak nie jest on wymagany. Zamiast niego można samodzielnie wypełnić uproszczoną analizę energetyczną, którą później zweryfikuje przedstawiciel WFOŚiGW. Kolejnym krokiem jest wypełnienie i złożenie wniosku o dofinansowanie. Bardzo ważne, że dofinansowaniem nie mogą być objęte inwestycje, które zakończyły się przed złożeniem wniosku lub te, które rozpoczęły się wcześniej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Całość przedsięwzięcia musi natomiast zakończyć się w ciągu 24 miesięcy, jednak w tym czasie można zrealizować kilka różnych zadań (np. wymianę kotła, docieplenie i wymianę stolarki itd.). Po złożeniu wniosku odbędzie się wizytacja przedstawiciela WFOŚiGW, a następnie będzie można podpisać umowę o dofinansowanie. Zrealizowana inwestycja musi mieć trwałość minimum 3 lat od dnia jej ukończenia i w tym czasie można jeszcze spodziewać się kontroli.

WAŻNE! Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się ze szczegółami programu i wiedzieć, w jakim zakresie będzie można z niego skorzystać. Wszystkie potrzebne informacje można będzie uzyskać w katowickim WFOŚiGW przy ul. Plebiscytowej 19, pod nr. telefonu 32 603 22 00, na stronie http://www.wfosigw.katowice.pl oraz pod adresem e-mail: czystepowietrze@wfosigw.katowice.pl.

Zobacz także: