Miejskie Centrum Kultury i Sportu zaprasza na seanse w plenerze. W tym sezonie filmy w Letnim Kinie Plenerowym oglądać będziemy w lipcowe piątki. Kinowy ekran ustawiony zostanie w podcieniach Hali Widowiskowo-Sportowej w Centrum (ul. Grunwaldzka 80), a wszystkie seanse będą się rozpoczynać o godzinie 21.30. Każdy poprzedzi krótka prelekcja.

Nie będę zdradzała fabuły, ale w kilku zdaniach opowiem o filmie. Podpowiem, na co warto zwrócić uwagę – podkreśla Katarzyna Pokuta z Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

W ramach Letniego Kina Plenerowego obejrzymy wspólnie cztery filmy. Już w najbliższy piątek, 2 lipca, zapraszamy na filmową wyprawę do najbardziej roztańczonego miasta na świecie, czyli do brazylijskiego Rio de Janeiro. „Rio, I love you” to dziesięć miłosnych historii, z których każda opowiedziana jest przez innego reżysera. Film to celebracja miłości, widziana oczami najciekawszych reżyserów współczesnego kina światowego. To filmowy przegląd najróżniejszych związków uczuciowych, od ulotnych po takie na całe życie.

Kolejny lipcowy piątek (9 lipca) zarezerwowany jest dla filmu pt. „Królowa pustyni” w reżyserii Wernera Herzoga. Akcja tej filmowej historii rozgrywa się w XIX wieku. To autobiograficzna opowieść o losach Gertrude Bell, Brytyjki, która śmiało udowadniała, że płeć nie musi stanowić przeszkody dla ciekawego życia. Brytyjska pisarka Gertrude Bell, w tej roli niezrównana Nicole Kidman, wyrusza w podróż po Bliskim Wschodzie. Bohaterka zdobywa górskie szczyty, prowadzi negocjacje z szejkami, odkrywa skarby starożytności, doskonale radząc sobie w arabskim świecie.

Trzecią odsłonę Letniego Kina Plenerowego zaplanowano na 23 lipca. Tego dnia wspólnie obejrzymy „Kobiety z 6. piętra” w reżyserii Philippe’a Le Guaya. Akcja filmu rozgrywa się w Paryżu. Poukładane życie zamożnego maklera giełdowego zmienia się pod wpływem hiszpańskich pokojówek, które zamieszkują poddasze jego kamienicy. To opowieść o wewnętrznej przemianie, miłości i przyjaźni.

Na zakończenie tegorocznej edycji Letniego Kina Plenerowego zobaczymy inteligentną i pełną dobrego humoru komedię romantyczną prosto z Nowego Yorku. „Plan Maggie” to opowieść o trzydziestolatce na życiowym rozdrożu. Maggie odnosi zawodowe sukcesy, ale brakuje jej rodzin, a ponieważ nie spotkała dotąd odpowiedniego mężczyzny, to postanawia mieć dziecko na własnych zasadach. Nie wszystko jednak udaje jej się z góry przewidzieć.

Filmy, które obejrzymy w ramach Letniego Kina Plenerowego są zróżnicowane, toteż każdy widz znajdzie coź dla siebie. Oglądając te letnie propozycje, będziemy podróżować po świecie. Razem z bohaterami odwiedzimy Rio de Janeiro, Paryż, Nowy York. Wybierzemy się też na Saharę. Wspólnym mianownikiem, który łączy wszystkie te filmowe propozycje, są ciekawi bohaterowie, którzy na skutek różnych okoliczności znajdą się w niecodziennych sytuacjach – zapowiada Katarzyna Pokuta.

Grażyna Dębała

Rok temu Letnie Kino Plenerowe odbyło się na plantach | fot. Archiwum MCKiS Jaworzno