Na przełomie lutego i marca rozpocznie się przebudowa ulicy Martyniaków. W pierwszym etapie prace toczyć się będą na odcinku od skrzyżowania z Wojska Polskiego niemal do krzyżówki z ulicą Promienną. Na remontowanym odcinku ulica Martyniaków będzie drogą jednokierunkową. Objazd poprowadzony zostanie ul. Promienną.

To jedna z najczęściej uczęszczanych dróg w naszym mieście. Stanowi ważny element korytarza dla tirów, które Jaworzno mijają tranzytem. Niestety, droga jest mocno zniszczona i wymaga poważnego remontu. Drogowcy uprzedzają, że bez utrudnień się nie obejdzie.

Ulica Martyniaków zostanie gruntownie przebudowana. W etapie, który ruszy już za kilka tygodni, prace toczyć się będą na odcinku od skrzyżowania z Wojska Polskiego niemal do krzyżówki z ulicą Promienną. Remont sięgać będzie do miejsca, w którym TAURON zlikwidował tory kolejowe.

Zakres prac jest spory. Ulica zostanie najpierw rozebrana, a następnie zbudowana właściwie od podstaw. Nowy będzie też system odwodnienia drogi. Dla kierowców najważniejszą zmianą będzie dodatkowy pas do skrętu w lewo z ulicy Martyniaków w kierunku Sosnowca i Katowic. Dziś w godzinach szczytu na tym skrzyżowaniu tworzą się długie kolejki. Po zakończeniu robót na pojedynczym sygnale zielonym przejedzie dwa razy więcej aut niż dotąd.

W ramach planowanych prac wzmocniona zostanie konstrukcja drogi, by dłużej udało się utrzymać ją w jak najlepszym stanie. Są też dobre wiadomości dla zwolenników jazdy na dwóch kółkach. Od ulicy Wojska Polskiego do Energetyków zostanie poprowadzona wygodna, asfaltowa droga dla rowerów. Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone lampami wertykalnymi, oświetlone zostaną również okolice przystanków autobusowych i same wiaty. W rejonie drogi powstanie również stacja meteorologiczna. Będzie to pomoc dla kierowców, bo aktywne znaki drogowe będą informowały ich o aktualnych warunkach drogowych i stanie nawierzchni jezdni.

Niestety, nim wszystko to uda się zrobić, kierowców czekają trudne miesiące. Drogowcy apelują o zdjęcie nogi z gazu i ostrożność. Już wiadomo, że na remontowanym odcinku, na czas prac, ulica
Martyniaków stanie się drogą jednokierunkową. Będzie można w nią skręcić z ulicy Wojska Polskiego i jechać w kierunku skrzyżowania z Promienną. W przeciwnym kierunku korzystać trzeba będzie z objazdów. Objazd poprowadzony zostanie właśnie ulicą Promienną.

W związku z inwestycją czekają nas spore utrudnienia w ruchu. Prace planuje się prowadzić etapowo. Najpierw zamkniecie lewego, a następnie prawego pasa ruchu, z utrzymaniem ruchu jednokierunkowego na ul. Martyniaków od ul. Wojska Polskiego – potwierdza Andrzej Kramarz z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Ten etap przebudowy ulicy Martyniaków kosztować będzie nieco ponad 10,5 mln zł, z czego nieco ponad 3,9 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. W kosztach przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej partycypują Wodociągi Jaworzno sp. z o.o. Remont przeprowadzi Przedsiębiorstwo Budowy Dróg DROGOPOL-ZW Sp. zo.o. z siedzibą w Katowicach.

Prace mają zakończyć się wiosną 2022 roku. Wtedy ulicą Martyniaków kierowcy będą mogli jeździć z prędkością 70 km na godzinę.

Pierwszy etap przebudowy ul. Martyniaków kosztować będzie ponad 10,5 mln zł, z czego ponad 3,9 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. W kosztach przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej partycypują Wodociągi Jaworzno sp. z o.o. Remont przeprowadzi katowickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg DROGOPOL-ZW Sp. z o.o, Prace mają zakończyć się wiosną 2022 roku. Wtedy ulicą Martyniaków kierowcy będą mogli jeździć z prędkością 70 km na godzinę.

mapa-objazdu

Tekst: Grażyna Dębała