plakat-regionaleNiezwykłe święto, które podczas ubiegłych edycji cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, odbędzie się po raz trzeci! Tym razem kultura śląska i małopolska spotkają się 30 czerwca na jaworznickim Rynku. Ta zmiana lokalizacji umożliwi udział w wydarzeniu wszystkim entuzjastom rodzimego folkloru.

W tym roku, tradycyjnie już, zaprezentuje się dziewięć zespołów śpiewaczych z Jaworzna: Jaworznianki, Byczynianki, Borowiacy, Jelenianki, Dobrzanki, Ciężkowianki, Dąbrowianki, Jeziorczanki i Szczakowianki.

Pojawią się również artyści z sąsiedztwa, wśród nich znana już i lubiana kapela z Mysłowic – “Kosztowioki”, prowadzona przez przebojową Krystynę Gomółkę. Repertuar zespołu to głównie śląskie pieśni ludowe, które przez 28 lat działalności artystycznej wielokrotnie były prezentowane podczas rozmaitych przeglądów i festiwali.

Na jaworznickiej scenie nie zabraknie też wpływów małopolskich. Kulturę i tradycję związane z regionem Podbabiogórza będzie promować zespół “Zbyrcoki”. Nazwa jest powiązana z historią wsi, która niegdyś słynęła z wypasu owiec, a rzeczony “zbyrcok” był dzwoneczkiem wieszanym na szyjach tych sympatycznych zwierząt. W trakcie swojej działalności zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień, a jego członkowie  prezentują się w tańcu i pieśniach regionalnych, a także grają na ludowych instrumentach.

Serdecznie zapraszamy na jaworznicki Rynek! Spotkajmy się na Styku Kultur!