W jaworznickim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pojawił się defibrylator. To urządzenie, które może ratować życie, za jego pomocą przywracany jest bowiem prawidłowy rytm serca. Sprzęt jest tak zaprojektowany, aby skutecznie mogły użyć go nawet osoby niezwiązane z ratownictwem medycznym.

Informacje o tym, gdzie w Jaworznie znajdują się takie urządzenia, można znaleźć na internetowych stronach poświęconych automatycznym zewnętrznym defibrylatorom, nazywanym w skrócie AED, a także w aplikacjach, takich jak np. „Ratownik”. – W Jaworznie defibrylatorów w przestrzeni publicznej wciąż jest mało. Warto więc popularyzować wiedzę o tych urządzeniach i tłumaczyć, dlaczego to ważne, by było ich więcej. Przy zatrzymaniu krążenia w przeciągu kilku minut szanse na przeżycie przy użyciu defibrylatora i uciskach klatki piersiowej rosną nawet o 75 proc. – podkreśla ratowniczka medyczna Klaudia Perończyk z Centrum Edukacji Rescue Help.

O obecności defibrylatora świadczy biało-zielona naklejka z napisem AED i z wizerunkiem serca z błyskawicą. Takie urządzenie wisi np. na ścianie holu Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, tuż przy dyżurce, i można z niego korzystać przez całą dobę. Inne, dostępne całodobowo, znajdują się m.in. na ścianie gmachu ATElier Kultury przy ulicy Mickiewicza 2, przy wejściu do Prokuratury Rejonowej (ul. Inwalidów Wojennych 14) i do siedziby jaworznickiego MOPS-u, MZNK i PUP-u (przy ul. Północnej 9b). Przez całą dobę dostępny jest też defibrylator w Straży Miejskiej, w budynku D Urzędu Miejskiego. Defibrylatory znajdziemy też w innych budynkach jaworznickiego magistratu (są dostępne w godzinach pracy UM) czy na tyłach Stadionu Miejskiego przy ul. Krakowskiej 8. AED mają też GEOsfera, Wodociągi Jaworzno (ul. św. Wojciecha 34), PKM Jaworzno (ul. Krakowska 9) i Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego (ul. Krakowska 95). Defibrylatory są też w ośrodkach zdrowia, zakładach pracy i w szkołach (np. przy wejściu do Szkoły Podstawowej nr 17 na Osiedlu Stałym).

Ratownicy medyczni podkreślają, że warto ściągnąć sobie na telefon aplikacje ukierunkowane na pierwszą pomoc. Znajdziemy w nich m.in. instrukcje jej udzielania.

Taką aplikacją jest np. „Ratownik”. Ma wiele funkcji. Można za jej pomocą połączyć się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, naciskając ikonkę „Wezwij Pomoc”. Aplikacja posiada też wspomnianą mapę AED, w której można znaleźć najbliższy defibrylator, dodać informację o nowym sprzęcie lub zasugerować, gdzie taki powinien zostać zainstalowany. „Ratownik” pozwala też na komunikację w ramach sieci Ratowników Obywatelskich.

Anna Zielonka-Hałczyńska

W AED wzbogaciła się m.in. OSP Ciężkowice/Fot. mat. Centrum Edukacji Rescue Help

Zobacz także: