Debata na temat bezpieczeństwa w Jaworznie, medal „Za zasługi dla straży miejskich i gminnych” oraz wystąpienie Petro Psyllosa, speca od sztucznej inteligencji. Tak wyglądał program konferencji, zorganizowanej z okazji 20-lecia Programu Poprawy Bezpieczeństwa TARCZA, który od 2004 roku z dobrymi wynikami realizowany jest w naszym mieście. Obchody jubileuszu TARCZY odbyły się w miniony wtorek, 12 marca, w Młodzieżowym Domu Kultury.

W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, służb mundurowych, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie jaworznickich szkół i przedsiębiorcy. Spotkanie poprowadził red. Marcin Rudzki. Najpierw zebrani obejrzeli film o TARCZY z 2012 roku, a następnie odbyła się debata pt. „Bezpieczeństwo w Jaworznie po 20 latach Programu TARCZA”. Uczestniczyli w niej Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, jego zastępca Łukasz Kolarczyk, Tomasz Obarski, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jaworznie, Artur Zięba, komendant Straży Miejskiej, Bartosz Smolarczyk, zastępca komendanta PSP, i Janusz Skulich, pełnomocnik prezydenta Jaworzna ds. bezpieczeństwa.

– Dwadzieścia lat Programu TARCZA to nie tylko liczby, to opowieść o determinacji i zaangażowaniu, których fundamentem są ludzie oddani idei bezpieczeństwa. Dziś możemy spojrzeć wstecz i z dumą stwierdzić, że TARCZA nie tylko istnieje, ale także ewoluowała w potężny filar bezpieczeństwa Jaworzna. To efekt ciężkiej pracy, zaangażowania służb, partnerstwa z mieszkańcami. Wspólnie stworzyliśmy solidną tarczę ochronną dla naszego miasta. Dziękuję każdemu, kto przyczynił się do tego sukcesu – podkreślił prezydent Paweł Silbert.

Przypomniał, że inicjatorem TARCZY był ówczesny sekretarz miasta, Dariusz Starzycki. Po wspólnych dyskusjach, jaworznicki prezydent podjął ze swoimi współpracownikami decyzję o inauguracji programu.

Do najważniejszych elementów programu należą telefony szybkiego reagowania (z zachowaniem anonimowości osób zgłaszających), współpraca służb i wielu instytucji, monitoring wizyjny terenu miasta i wjazdów do niego, przekazywanie przez gminę funduszy na rzecz rozwoju policji, straży pożarnej i straży miejskiej, w tym dotacje na zakup samochodów i wyposażenia, a także finansowanie dodatkowych patroli służb mundurowych. Realizowane są też rozmaite akcje, np. „Jestem bezpieczny na drodze”, „Bądź ostrożny – uważaj na kieszonkowców”, „Starsi = bezpieczni” czy znakowanie rowerów. W ramach edukacji lokalnej społeczności odbywają się rozmaite inicjatywy, jak np. Akademia Bezpieczeństwa dla przedszkoli, szkół i seniorów.

– W ramach strategii rozwoju miasta prowadzimy regularne badania społeczne, w których pytamy m.in. o poziom bezpieczeństwa w mieście. Od dłuższego czasu aż 85 proc. jaworznian ocenia ten poziom jako wysoki, 10 proc. uważa, że można byłoby skorygować pewne elementy, a tylko 5 proc. jest zdania, że widać jeszcze luki, które należy poprawić skutecznymi działaniami – stwierdził podczas debaty wiceprezydent Łukasz Kolarczyk.

Na wtorkowej konferencji Medal „Za zasługi dla straży miejskich i gminnych” odebrał prezydent Paweł Silbert. Otrzymał go z rąk Adama Mandery, wiceprezesa zarządu krajowego Polskiego Związku Straży Miejskich i Gminnych.

– Jest to odznaczenie za zasługi dla bezpieczeństwa i porządku publicznego – podkreślił Adam Mandera.

W drugiej części konferencji zebrani wysłuchali wystąpienia gościa honorowego, Petro Psyllosa, który w ramach wykładu pt. „Od TARCZY do Digital Twins” opowiedział o rozwoju sztucznej inteligencji.

Anna Zielonka-Hałczyńska

grafika Puls Jaworzna

Zobacz także: