W oczekiwaniu na przebiśniegi, bociany i cieplejsze dni w ramach cyklu “Kultywujemy ludowe tradycje” w Klubie “Wega” pożegnano zimę i przywitano wiosnę, luźno wzorując się na ludowym zwyczaju.

Najpierw zapoznano się z obrzędem w teorii. Posłużyła do tego celu książka Barbary Ogrodowskiej “Ocalić od zapomnienia. Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”. Słomianą pannę stworzył Radek, któremu pomagały Natalia i Julia. Dzieci wykonywały prace plastyczne z marzanną i wiosną w roli głównej. Rozwiązywano quiz wiedzy i odgadywano zagadki. Obrzęd pożegnania zimy i przywołania wiosny rozpoczął pochód z marzanną na czele. 

Dzieci wykrzykiwały słowa piosenki: “Marzanno, marzanno, ty zimowa panno, zrób miejsce wiośnie , uciekaj, gdzie pieprz rośnie! Marzanno, marzanno, ty zimowa panno, pięknie cię żegnamy, bo wiosnę witamy!” Na koniec strażak Radek podpalił kukłę, tradycyjnie utożsamianą z zimą, chorobami i śmiercią, a następnie symbolicznie zatopił ją w balii, a dzieci wróciły do klubu, gdzie rysowały wiosnę i słuchały wiosennych piosenek. W ten sposób nowa pora roku zwyciężyła zimę. Było głośno, radośnie, grała muzyka. – relacjonuje Wanda Ciołczyk, instruktor.

Znakiem czasu jest, że echa starosłowiańskiej obrzędowości, mieszały się z nowoczesnością, wybrzmiewając przez głośnik plenerowy, a uczestnicy wydarzenia chcąc zachować na dłużej niezwykłe chwile, utrwalali je telefonami komórkowymi.