Elektromobilność, polska gospodarka wodorowa, pojazdy autonomiczne i technologie cyfrowe dla produkcji w motoryzacji to główne tematy 6. edycji International Automotive Business Meeting 2023. Mowa była też oczywiście o polskiej marce samochodów elektrycznych Izera. Wysokiej rangi spotkanie biznesowe odbyło się w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie.

Zdaniem Pawła Silberta, jaworznickiego prezydenta, organizacja International Automotive Business Meeting 2023 właśnie w naszym mieście ma dla Jaworzna ogromne znaczenie.
– To jest przykład, że warto mieć marzenia, realizować je i zbliżać do siebie takie środowiska, które chcą być razem z nami i widzą w tym swoją przyszłość i możliwości – podkreśla Paweł Silbert. – Szósta edycja IABM, zorganizowana właśnie w naszym mieście przez Włoską Izbę Handlowo-Przemysłową, udział w wydarzeniu przedsiębiorców, naukowców, przedstawicieli branży automotive jest najlepszym dowodem na to, że Jaworzno jest przez nich traktowane poważnie i że mamy szansę stać się bardzo poważnym graczem na tym rynku. Czy to się spełni? To już się spełnia – zaznacza.

Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland, pierwszy z samochodów marki Izera zjedzie z linii produkcyjnej w Jaworznie pod koniec 2025 roku. – Obecnie trwają prace projektowe, niezbędne do tego, by złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i uzyskać wszystkie zgody środowiskowe. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, te kwestie mają być zamknięte do końca 2023. Budowa fabryki w Jaworznie wystartuje w pierwszym kwartale 2024 roku – wyjaśnia Piotr Zaremba. – Przedsięwzięcie ma odbyć się w dwóch etapach. W pierwszym powstanie część fabryki, przystosowanej do produkcji 100 tysięcy samochodów rocznie. W drugim etapie liczba produkowanych aut wzrośnie do 200 tysięcy – informuje.

Podczas odbywającego się w Jaworznie IABM 2023, przedstawiciele ElectroMobility Poland rozpoczęli rozmowy z potencjalnymi partnerami projektu. – To firmy, zainteresowane dostarczaniem komponentów do produkcji samochodu marki Izera – wyjaśnia Piotr Zaremba. – Naszych przyszłych partnerów chcemy poszukiwać w dużej mierze na poziomie lokalnym, by zapewnić nowe miejsca pracy dla mieszkańców regionu – zaznacza.

Wśród uczestników konferencji znaleźli się przedstawiciele międzynarodowych firm, stowarzyszeń i mediów. Gośćmi były również delegacje z Wielkiej Brytanii i Włoch. W spotkaniu wzięli udział eksperci, którzy przybliżali zebranym kwestie związane z przyszłością motoryzacji i elektromobilności. – International Automotive Business Meeting 2023 to wydarzenie z sektora automotive. Po raz pierwszy miało miejsce w Jaworznie. Tegoroczna odsłona IABM była edycją specjalną, ze względu na plany produkcji w tym mieście polskiego samochodu elektrycznego Izera – podkreśla Elisabetta Caprino, dyrektor generalny Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce. – W organizacji IABM ściśle współpracujemy od pierwszej edycji z KSSE. To bowiem w tej strefie jest bardzo dużo włoskich inwestycji, zwłaszcza z sektora motoryzacyjnego. Włoskie firmy są w Polsce od dawna, a zaczęło się od budowy fabryki Fiata – wspomina.

Jak zaznacza Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, kontakty z Włoską Izbą Handlowo-Przemysłową są na bardzo zaawansowanym poziomie, tym bardziej, że Izba ma swoją siedzibę w KSSE. – To są dziesiątki włoskich inwestorów, skupionych wokół branży automotive. Dzięki naszej współpracy, ściągamy do naszej strefy projekty, które pierwotnie miały decyzję lokalizacyjną poza Śląskiem – stwierdza.

W programie dwudniowego meetingu, oprócz konferencji i paneli tematycznych, znalazł się także czas na spotkania B2B, polegające na zacieśnianiu relacji biznesowych pomiędzy przedstawicielami firm.

Organizatorami tego dwudniowego wydarzenia (9 i 10 maja) były Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Gospodarzem meetingu było z kolei miasto Jaworzno. Partnerem strategicznym 6. edycji IABM była firma ElectroMobility Poland.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Jeden z paneli konferencji poświęcony był kwestiom związanym z elektromobilnością | fot. Andrzej Pokuta

Zobacz także: