Do Jaworzna zjechali się specjaliści od transportu publicznego z całej Polski. Trzeba przyznać, że w sprawie organizacji transportu miejskiego nasze miasto ma się czym pochwalić. Powodów do zadowolenia jest sporo.

Mamy w Jaworznie najliczniejszą w naszym kraju flotę autobusów elektrycznych. Pasażerowie bardzo szybko polubili jazdę “elektrykami”. Widać to między innymi w liczbie sprzedawanych biletów. Zainteresowanie jazdą autobusami ciągle rośnie. Stało się nawet modne. Trudno się dziwić, bo komfort podróżowania jest nieporównywalny do tego, jak jeździło się po Jaworznie jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Autobusy są ciche, wygodne, klimatyzowane i mają darmowe wi fi.

Do korzystania z miejskiej komunikacji zachęca też ekonomia. Roczny bilet za 180 złotych to poważny argument, który do podróżowania autobusami PKM Jaworzno skutecznie przekonał już blisko 11 tysięcy osób. To wydatek, który bardzo szybko się zwraca. Wystarczy przeliczyć sobie, że każda wizyta na stacji benzynowej kosztuje nas więcej niż bilet, na którym bez żadnych ograniczeń możemy jeździć miejską komunikacją przez rok! Trudno tego nie doceniać i… nie polubić.

Z myślą o pasażerach wciąż unowocześniane są formy płatności za przejazdy. Tradycyjny bilet powoli odchodzi do historii, to samo dzieje się z kartą miejską. Dziś coraz więcej mówi się o abonamencie za przejazdy.

Elektromobilność, korzystna taryfa i wygodne formy płatności to nie wszystko, czym może się pochwalić nasze miasto w miejskiej komunikacji. To właśnie u nas
trwają przygotowania do testów autobusów autonomicznych, czyli takich, które jeżdżą bez kierowców. To bez wątpienia będzie rewolucja w komunikacji. Na razie testy mają przebiegać wyłącznie
pod ścisłą kontrolą człowieka, a autobusy będą jeździły przede wszystkim po zajezdni, ale to i tak ważny krok w przyszłość, która co ciekawe dzieje się właśnie na naszych oczach. A na tej drodze nasze miasto bez wątpienia zapisze swój rozdział. Bardzo ważny rozdział.

Tekst: Grażyna Dębała