Jaworzniccy seniorzy uczą się, jak bezpiecznie korzystać z internetu i jak w skomplikowanym świecie wirtualnych mediów, płatności i usług nie dać się oszukać. Pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie prowadzą dla nich cykl warsztatów. Prelekcje są częścią gminnego projektu „Akademia Bezpieczeństwa”.

– Warsztaty w ramach „Akademii Bezpieczeństwa” są bardzo potrzebne. Cieszę się, że projekt dzięki współpracy służb miejskich i mundurowych oraz koordynacji ze strony Zarządzania Kryzysowego i pana Jacka Sowy dociera do naszych jaworznickich seniorów – podkreśla Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna.

Pierwsze warsztaty z tego cyklu odbyły się w Klubie „Senior+” przy ul. Matejki 24d. Zajęcia cieszyły się sporym zainteresowaniem.

– Dzięki takim inicjatywom możemy zapobiegać wielu przykrym sytuacjom w życiu seniorów – mówi kierownik klubu Bronisława Zarzeczna.

W kolejnych zajęciach uczestniczyły panie z Klubu „Senior+”, który działa w budynku przy ul. Bocznej 7k. – W naszym otoczeniu są osoby, które padły ofiarą oszustów. Dlatego tak ważne jest, by uświadamiać wszystkim potencjalne zagrożenia i pokazać możliwe wyjścia z sytuacji – mówi Krystyna Janicka, kierowniczka klubu na Podwalu.

W trakcie spotkań poruszane są ważne dla seniorów tematy. Mowa jest nie tylko o bezpieczeństwie w internecie, ale też o prawach konsumenckich czy tabletkach jodku potasu. Seniorzy przestrzegani są też przed nową formą oszustwa „na zakup węgla”.

– Chciałabym nauczyć uczestników warsztatów, jak być asertywnym przy zawieraniu umów. Podkreślam też, na co seniorzy powinni zwracać uwagę, gdy ktoś zachęca ich do podania swoich danych czy zakupu towarów. Swoich prywatnych danych powinni dobrze strzec. Przekazuję także wiedzę na temat tego, że są rodzaje umów, od których można odstąpić – opowiada Krystyna Banasik, miejski rzecznik konsumentów.

O bezpieczeństwie podczas warsztatów mówią też jaworzniccy policjanci. Funkcjonariusze opowiadają o metodach, jakie stosują oszuści, i radzą, jak się przed nimi skutecznie bronić. Mundurowi przekonują, że umiejętność unikania zagrożeń oraz większa świadomość prawna seniorów mogą uniemożliwić potencjalnemu oszustowi dokonanie przestępstwa. Policjanci poruszają też zagadnienia związane z  bezpieczeństwem w miejscu zamieszkania, w przestrzeni publicznej, a także związane z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania kart płatniczych.
– Seniorzy są grupą narażoną na działanie oszustów, którzy wykorzystują ich łatwowierność i ufność. Dlatego im większa będzie ich świadomość dotycząca zagrożeń, tym większe bezpieczeństwo – mówi oficer prasowy asp. szt. Michał Nowak.

„Akademia Bezpieczeństwa” to przedsięwzięcie zapoczątkowane kilka lat temu przez prezydenta Pawła Silberta i Urząd Miejski w Jaworznie. Z warsztatów i prelekcji korzystają przedszkolaki, uczniowie oraz dorośli mieszkańcy. Tegoroczne spotkania z dziećmi i młodzieżą już za nami.

– Realizujemy teraz ostatni z komponentów tego programu, czyli spotkania z seniorami. Tematyka, którą na tych spotkaniach poruszamy, jest związana z bieżącą sytuacją i zagrożeniami znajdującymi się w przestrzeni publicznej. Forma kreacji ze strony oszustów jest nieograniczona. Chcemy ostrzegać i informować o tych nowych zagrożeniach, radzić, jak się zachować w konkretnej sytuacji, czy jak się ustrzec, by nie stać się ofiarą przestępstwa – opowiada Jacek Sowa z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Natalia Czeleń

Uczestnicy warsztatów z klubu na Podwalu przekonują, że podobne zajęcia są bardzo potrzebne | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: