Bardzo uroczysty charakter miały tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Jaworznie. Mieszkańcy uczestniczyli w mszy świętej odprawionej w kolegiacie, a potem we wspólnym pochodzie przeszli przed pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty. Był też program artystyczny przygotowany przez artystów z ATElier Kultury, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni oraz koncert jaworznickich orkiestr.

Mszę świętą w intencji ojczyzny i mieszkańców Jaworzna odprawił ks. prałat Eugeniusz Cebulski, proboszcz kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny. Podczas nabożeństwa bardzo licznie zgromadzeni wierni dziękowali za odzyskaną po 123 latach wolność naszej ojczyzny. – Dziś wspólnie i licznie dziękujemy Bogu za wolność i niepodległość. Pamiętajmy, że ojczyzna jest naszą matką i starajmy się żyć w jedności i wzajemnej miłości – przekonywał ks. Eugeniusz Cebulski.

Po uroczystej mszy uczestnicy obchodów uformowali pochód, który przeszedł spod kolegiaty przez Rynek aż do pomnika Niepodległości. W uroczystości uczestniczyli m.in. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent miasta, Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz Jaworzna, Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, Tadeusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej, parlamentarzyści, radni, przedstawiciele jaworznickich instytucji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy.

Narodowe Święto Niepodległości było okazją do refleksji na temat wolności i tego, jak z niej na co dzień korzystamy. – Wielokrotnie mówiłem o tym, by nie zaślepiały nas bieżące kłótnie, by różnice polityczne nigdy nie były stawiane ponad interes państwa, byśmy nie próbowali rozwiązywać swoich problemów cudzymi rękami. Dziś mam poczucie, że jest to tak samo aktualne jak przed zaborami, w okresie międzywojnia i wojen, i jeszcze bardziej, jak kilka lat temu – podkreślał Paweł Silbert.

Podczas wspólnego świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli nie mogło zabraknąć odwołań do aktualnej sytuacji w Ukrainie.
– Wojna w sąsiedniej Ukrainie obdarła nas ze złudzeń o pokojowej Rosji, o nienaruszalności międzynarodowych umów i pewności sojuszów – przyznał prezydent Jaworzna.
Były też życzenia. – W dniu naszego narodowego święta życzę państwu, byśmy je obchodzili w każdym kolejnym roku: wolni, bezpieczni, u siebie. Byśmy polskość utrzymali, cenili i traktowali jak wartość najwyższą – podsumował Paweł Silbert.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości zwiedzić można było również Muzeum Miasta Jaworzna, a na scenie Młodzieżowego Domu Kultury wystąpiły orkiestry Archetti i eMBand. Koncert z udziałem solistów, Kamila Franka Franczaka, Weroniki Skalskiej i Piotra Tłustochowicza, zatytułowano „Wspomnienie”.

Grażyna Dębała

Kwiaty przed pomnikiem Niepodległości złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta | fot. Grażyna Dębała