Lokatorzy nowo powstałego wieżowca Słoneczna na Podwalu odebrali 2 sierpnia klucze do swoich mieszkań. Otrzymali je od Pawła Silberta, prezydenta naszego miasta, Moniki Bryl, jego zastępcy,
i Tadeusza Kaczmarka, przewodniczącego Rady Miejskiej.

Wielu mieszkańców Jaworzna może państwu zazdrościć. Bowiem tak dobrze zorganizowanego i funkcjonalnie przemyślanego budynku z zapleczem parkingowym i z przyszłym zapleczem handlowo-usługowym nie ma nigdzie w okolicy – zaznaczył Paweł Silbert.

Wszystkie 49 mieszkań ośmiopiętrowego bloku usadowionego na słynnym jaworznickim pawilonie handlowym będzie więc wkrótce zagospodarowanych. To kolejna inwestycja, zrealizowana na zlecenie Jaworznickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Budowa trwała prawie 2,5 roku i kosztowała 13,7 mln zł, z czego 2,9 mln zł to pieniądze z gminy, a 2,72 mln zł to środki wypracowane przez JTBS przez ostatnie cztery lata, 5,35 mln zł pochodzi z kredytu, a 2,7 mln zł z partycypacji od osób fizycznych.

Przebudowa pawilonu Słoneczna nie była łatwym zadaniem, ponieważ musieliśmy niejako “włożyć” wieżowiec do innego, istniejącego już budynku. Wszystko zostało jednak dobrze zaprojektowane i zrealizowane – podkreśla Janusz Łach, prezes JTBS-u. Kolejną trudnością były szkody górnicze, występujące na tym terenie, ale i z nimi sobie poradziliśmy – dodaje.

Nie wszystkie prace się zakończyły. Zbudowano część mieszkaniową i przebudowano część lokali użytkowych na garaż wielostanowiskowy. W sierpniu ma dobiec końca termomodernizacja sąsiadującego z wieżowcem segmentu B. W jednym z lokali ma mieć swoją siedzibę drugi w mieście Klub Seniora, który powstanie dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki
Społecznej.

Mieszkania, przeznaczone na wynajem, mają od 30 do prawie 70 m kw. Do każdego z nich jest przypisana komórka lokatorska. Komórki znajdują się na pierwszym piętrze i powstały w miejscu dawnej restauracji Słoneczna. Wieżowiec jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Został też wyposażony w nowoczesny system przeciwpożarowy. Zmieniło się również otoczenie. Zbudowano plac zabaw, zainstalowano ławeczki i miejsca do gry w szachy. Powstał ogólnodostępny parking.

Nasze trzypokojowe mieszkanie, do którego przeniesiemy się z dzieckiem, mierzy 64 m kw i znajduje się na ósmym piętrze – mówią Paulina Krupa i Marcin Leśniak. Wniosek złożyliśmy rok temu, więc długo nie czekaliśmy na to, aby móc się tu wprowadzić – dodają.

Mikołaj Telko z Mysłowic zamieszka ze swoją dziewczyną na drugim piętrze. Mieszkanie ma trzy pokoje i prawie 70 m kw powierzchni.

Zamierzamy wprowadzić się w ciągu kilku najbliższych tygodni – podkreśla.

Na piątym piętrze, również w trzypokojowym mieszkaniu o metrażu 64 m kw zamieszkają z kolei Jolanta i Paweł Martyniakowie z synkiem Kubusiem. Na Podwale przeprowadzą się z Azotki.

Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego realizuje już nową inwestycję. 1 sierpnia ruszyła budowa kolejnego etapu osiedla Sfera. Powstanie 69 mieszkań na wynajem. Inwestycja będzie kosztować 13,5 mln zł. Mieszkania zostaną oddane do użytku w listopadzie przyszłego roku.

Tekst: AZ-H

Zobacz także: