Jaworznicki Szpital Wielospecjalistyczny znów wzbogaci się o urządzenia ufundowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

W 56. konkursie ofert na zakup sprzętu medycznego przez WOŚP wyłoniono ponad 60 placówek w całej Polsce.

Do szpitala w naszym mieście trafią takie urządzenia, jak instrumentarium do laparoskopii bez kolumny wizyjnej, dermatom, czyli nóż chirurgiczny, z siatkownicą, który służy przy przeszczepach skóry, platforma elektrochirurgiczna standardowa, wiertarka ortopedyczna i zestaw do wideochirurgii 2D.

Sprzęt trafi na oddział chirurgii dziecięcej. – Te urządzenia bardzo nam się przydadzą. Na przykład do tej pory wszelkie operacje przeprowadzaliśmy metodą tradycyjną. Teraz dzięki instrumentarium będziemy mogli stosować mniej inwazyjne rozwiązanie, czyli metodę laparoskopową – podkreśla Andrzej Zając, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej. – Sprzęt zostanie przywieziony do szpitala w najbliższych tygodniach – dodaje.

Tymczasem chirurdzy dziecięcy wrócili do przeprowadzania planowych operacji, które w ostatnich tygodniach nie odbywały się z racji złej sytuacji epidemiologicznej. Poza tym z powodu przepełnienia szpitala pacjentami chorującymi na COViD-19, oddziały chirurgii dziecięcej i pediatrii były ze sobą tymczasowo połączone. – W miniony weekend wszystko wróciło do normy. Oddziały znów funkcjonują osobno – informuje doktor Zając.

Jaworznicki szpital już nie raz otrzymał sprzęt od WOŚP, służący do leczenia małych pacjentów. Wśród urządzeń, w które wzbogaciła się lecznica, były m.in. łóżka dla maluchów, aparat USG, inkubatory, pompy przepływowe do dożylnego podawania leków, kardiomonitory i pulsoksymetry.

W tegorocznym, 56. konkursie ofert na zakup sprzętu medycznego WOŚP podaruje polskim placówkom 377 urządzeń, wartych w sumie ponad 40,6 mln zł.

Sprzęt, podarowany jaworznickiemu szpitalowi przez fundację WOŚP, to tylko mała część tego, w co lecznica została wyposażona na przestrzeni lat. Do głównych darczyńców placówki, wspierających ją w zakupie nowego sprzętu i modernizacji szpitalnych oddziałów, należą nasze miasto jako podmiot tworzący, i dwie duże fundacje – Energetyka na Rzecz Polski Południowej i TAURON.

Przypomnijmy, że tylko w kwietniu ubiegłego roku, z powodu wybuchu pandemii, decyzją prezydenta Jaworzna, lecznica otrzymała z jaworznickiej kasy milion złotych. W lutym tego roku radni zdecydowali natomiast o wsparciu szpitala kwotą ponad 652 tys. zł na pokrycie straty z 2019 roku.

Miasto pozyskuje też na rzecz placówki pieniądze z zewnętrznych funduszy. W lutym br. przyznano lecznicy 7 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na remont oddziału rehabilitacji i przebudowę szpitalnego oddziału ratunkowego.

Anna Zielonka-Hałczyńska

| grafika WOŚP