Na terenie parku Gródek powstaną modułowe, terenowe pracownie edukacyjne, nazywane EDUboxami. Korzystać z nich będą mogli uczniowie z całego kraju. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to modułowe pracownie w jaworznickim parku będą gotowe już we wrześniu.

Pracownicy Śląskiego Ogrodu Botanicznego, który jest administratorem parku Gródek, potwierdzają plany uruchomienia nowego projektu edukacyjnego, adresowanego przede wszystkim do uczniów. Na miejsce jego realizacji wybrano jaworznickie arboretum. Młodzi ludzie będą tam poznawać zalety i znaczenie bioróżnorodności.

– W ramach inwestycji powstanie między innymi sala edukacyjna, w której, w ramach specjalnego programu, prowadzone będą edukacyjne zajęcia i wykłady dla zorganizowanych grup – zapowiada Patryk Bubła, wicedyrektor ds. administracyjno-technicznych Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Zajęcia w nowoczesnej terenowej pracowni prowadzić będą edukatorzy ŚOB we współpracy z pracownikami jaworznickiej GEOsfery. Korzystanie z edukacyjnej atrakcji będzie bezpłatne.

To nie koniec inwestycyjnych planów. W Gródku powstaną także zaplecze techniczne i dostępne dla wszysykich odwiedzających toalety, których dotąd tu brakowało. W planach jest także budowa nowych schodów prowadzących do zbiornika. Administratorzy terenu planują także sadzenie roślin chronionych.

Park Gródek to miejsce zrekultywowane po terenie poprzemysłowym. Kiedyś mieściły się tu zakłady dolomitowe. Dzisiaj jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w regionie. Turyści, którzy odwiedzają nasz park, nie bez powodu nazywają go „Polskimi Malediwami” lub „Śląską Chorwacją”.

Natalia Czeleń

Park Gródek cieszy się wielką popularnością wśród jaworznian i gości spoza miasta m.in. ze względu na walory przyrodnicze
| fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: