50 motocyklistów z całego Śląska wzięło udział w szkoleniu, które w sobotę, 4 lutego, przeprowadzili w naszym mieście, razem z przedstawicielami Fundacji MotoPomocni, policjanci z komendy w Jaworznie i z wojewódzkiego garnizonu w Katowicach.

Zajęcia odbyły się także we współpracy z Komendą Główną Policji w Warszawie. Szkolenie pt. „Bezpieczny i Motopomocny motocyklista” skupiło członków i członkinie klubów „Motocykliści Jaworzno”, „Motocykllove Śląskie Motocyklistki” i „Woman of South Tychy”. – Motocykliści postanowili podnieść swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy w wypadkach komunikacyjnych – informuje sierż. szt. Justyna Wiszowaty z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Wśród poruszonych zagadnień znalazły się te, dotyczące przepisów ruchu drogowego dla motocyklistów, konsekwencji popełnianych wykroczeń oraz kultury w ruchu drogowym. Odbył się też konkurs z nagrodami, w którym wyłoniono motocyklistów z najlepszym czasem reakcji.

Nie zabrakło też gościa specjalnego. Był nim Marek Suslik, w środowisku motocyklowym znany jako White Wolf. – Podczas spotkania nasz gość zdradził tajniki swoich mroźnych wypraw. Każdy z nas miał okazję zobaczyć jedyny na świecie kask, przystosowany do jazdy motocyklem w temperaturze -60 stopni Celsjusza – opowiadają członkowie MotoPomocnych.
Fundacja organizuje prelekcje w całej Polsce. Jej misją jest prowadzenie szkoleń dla motocyklistów w zakresie udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych, psychologii zachowań, techniki jazdy na motocyklu, bezpieczeństwa czynnego i biernego (czyli odpowiedniego doboru odzieży i akcesoriów motocyklowych), aspektów prawnych ruchu drogowego, technologii oraz innych ważnych zagadnień, związanych z ruchem drogowym.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Szkolenie odbyło się w jednej z jaworznickich szkół | fot. KMP Jaworzno