Zrujnowaną organistówkę zastąpi nowoczesny i reprezentacyjny budynek

Przy skrzyżowaniu ulicy Sławkowskiej i placu Św. Jana 13 stoi budynek, przylegający do innego, tzw. organistówka. Nieużywana od dziesiątków lat jest dziś kompletną ruiną – okna zabite deskami, odpadający tynk. Ten popadający w ruinę budynek skrywa długą historię – przed wojną mieścił się tam magistrat – reprezentacyjny punkt urzędowania burmistrza Jaworzna.

Przez lata organistówka była służbowym mieszkaniem dla organisty i wikarego kościoła św. Wojciecha. Budynek został postawiony w drugiej połowie XIX wieku i wyglądał nieco inaczej niż dziś. Wejście do budynku zdobione półokrągłym gzymsem jest obecnie zamurowane, a wychodziło bezpośrednio na plac Św. Jana. Dopiero później dobudowano wejście od strony północnej i ganek.

Był to jeden z pierwszych budynków murowanych w Rynku. Projekt organistówki wykonał w 1843 roku Ignacy Hercog. Była ona budynkiem reprezentacyjnym, bo elewacja była udekorowana detalem architektonicznym, okna miały gzymsy. To był bardzo elegancki budynek – mówi Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.

organistówka-teraz-ruina

Organistówka to kompletna ruina

Budynek zrobiono z kamienia wapiennego i dlatego nie przetrwał w dobrej kondycji ma wymurowane dwie sklepione piwnice. Na pierwszej kondygnacji dwa małe mieszkania, powyżej – nieużytkowe poddasze.

Obok budynku, wokół kościoła znajdował się cmentarz, ale został zlikwidowany około 1842 roku, kiedy budowano drogę – obecną ulicę – plac Św. Jana. Kiedy w latach 20 minionego stulecia drogę poszerzano, zamurowano wejście od frontu, a wejścia do mieszkań pojawiły się z tyłu. Dziś budynek niszczeje.

Gmina, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, zapewniła sobie unijne dofinansowanie na utworzenie Centrum Usług Społecznych – 2 miliony złotych unijnego dofinansowania. Pieniądze można przeznaczyć na twarde inwestycje – przebudowę lub rozbudowę budynków w ramach realizacji programów rewitalizacyjnych.

W 2013 roku podjęto decyzję, że pieniądze te zostaną przeznaczone na przebudowę organistówki. Ponieważ budynek jest w bardzo złym stanie, gmina zleciła nowy projekt, który bardziej efektywnie wykorzystałby działkę – postawienie nowego budynku. Co znajdzie się w nowym obiekcie? Opisuje to zapis w Lokalnym Programie Rewitalizacji, jaki przyjmie na najbliższej sesji Rada Miejska. “W CUS realizowane będą kompleksowe usługi dla społeczności lokalnej z obszarów objętych programem rewitalizacji, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, w tym m.in. programy integrujące społeczność lokalną, rozwój systemu wsparcia na rzecz osób niepełnosprawnych, programy aktywizacyjno-rozwojowe na rzecz rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projekt będzie zakładał realizację zintegrowanych ścieżek wsparcia społecznego i zawodowego osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projekt będzie uzupełnieniem do projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”.

Tekst i zdjęcia: Ewa Szpak

Zobacz także: