We wtorek, 20 marca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie odbyła się gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym “Praca górnika i energetyka – oczami dziecka”. Konkurs zorganizowano już po raz piąty, a po raz drugi ma on rangę ogólnopolską.

Zaczynaliśmy skromie, organizując konkurs miejski, ale zainteresowanie od początku było duże. Nadesłanych na konkurs prac nigdy nie było mniej niż 200, a ten rok jest po prostu rekordowy. Otrzymaliśmy aż 463 prace z całej Polski – opowiada Monika Miachael, pomysłodawczyni konkursu.

Od początku konkursowe zmagania organizuje Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Jaworznie, ale udział w nim biorą dzieci z najodleglejszych miast. Patronat honorowy nad plastycznymi zmaganiami sprawowali Paweł Silbert, prezydent Jaworzna oraz poseł Dariusz Starzycki.

W tym roku zadanie jurorów nie było proste. Musieli wybierać pomiędzy pracami nadesłanymi z jaworznickich przedszkoli i szkół, ale były też rysunki z Gdańska, Słubic czy Lublina.

Co ciekawe, część prac nadesłano z terenów, gdzie nie ma kopalń i górniczych szybów. Mimo takiej specyficznej tematyki młodzi artyści nie zawiedli. Prace były bardzo pomysłowe i oryginalne. Naprawdę trudno było wybrać te najpiękniejsze Jak najmłodsi widzą górników i energetyków – przyznaje Maciej Senior, dyrektor ZSP nr 1 i jeden z jurorów.

Młodzi artyści deklarują, że konkursowy temat bardzo im się podobał i udział dla wielu był po prostu oczywisty. Zresztą niektórzy startowali nie po raz pierwszy.

Moją pracę wykonałam techniką wyklejania. Chociaż nie mam wśród bliskich górników, to jednak temat pracy wydał mi się ciekawy – mówi Maja Kłeczek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tychach, laureatka trzeciego miejsca w kategorii klas IV-VII.

Młodzi artyści oceniani byli w trzech kategoriach wiekowych. Pierwsza to prace przedszkolaków. Tutaj pierwsze miejsce zdobyła Natalia Zakrzewska z Przedszkola nr 10 w Jaworznie. Kategoria druga to uczniowie klas od I do III. Pierwszą nagrodę zdobył Iwo Szydło z SP nr 2 w Jaworznie. Trzecia kategoria obejmowała prace uczniów klas IV do VII. Tutaj najwyżej oceniono pracę Amelii Prychocen z Chrzanowa. Nagrody wręczali: Maciej Stanek, dyrektor Biura Posła RP Dariusza Starzyckiego, Irena Wojtanowicz-Stadler, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie oraz Maciej Senior, dyrektor ZSP nr 1.

Tekst: Grażyna Dębała