Zapisy do drugiej edycji Programu Wzmacniania Rodzin (PWR) wystartują w naszym mieście w kwietniu. Ten innowacyjny program powstał w latach 80. w Stanach Zjednoczonych (oryg.Strenghtening Families Programme, SFP10-14). Do naszego miasta trafił w zeszłym roku za sprawą trojga psychologów: Olgi Wajs-Stasicy, Anny Bystrzyckiej i Mariusza Borka (dwoje ostatnich to też terapeuci uzależnień).

Głównym celem programu jest wzmacnianie relacji i więzi rodzinnych. Innowacyjność PWR polega na tym, że pracujemy z całą rodziną. To siedem dwugodzinnych spotkań. Podczas pierwszej godziny mamy osobne zajęcia z rodzicami i z dziećmi, a podczas drugiej pracujemy wspólnie – wyjaśnia Anna Bystrzycka.

Polepszenie komunikacji między nastolatkiem a rodzicami, oprócz oczywistych korzyści dla rodziny, ma też wartość dodaną. Docelowa grupa to dzieci w wieku od 10 do 14 lat oraz ich rodzice bądź opiekunowie. Jest to szczególny okres dla dorastających dzieci. W tym wieku doświadczają pierwszych kontaktów z alkoholem bądź narkotykami.

Jeśli dziecko ma zrealizowane potrzeby w rodzinie, a rodzice nie przeszkadzają w realizacji potrzeb z rówieśnikami, wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo sięgania po środki psychoaktywne. A nawet, jeśli do tego dojdzie, jest większa szansa, że dziecko o tym opowie rodzicom, z którymi ma odpowiednio ułożone relacje – zaznacza pani psycholog.

Pierwsza edycja warsztatów w Jaworznie odbyła się w Szkole Podstawowej nr 8 w październiku i listopadzie ubiegłego roku. Wzięło w niej udział pięć rodzin.

Po zakończonym kursie uczestnicy oceniali go bardzo pozytywnie.Podobała im się forma warsztatowa, podczas której mogli wspólnie spędzić czas z dziećmi oraz praktyczna wiedza i narzędzia, które mogli zastosować w domu. Zdaniem rodziców brakuje takich działań w regionie. Dlatego też realizujemy dwie kolejne edycje w mieście. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby rodzin – wyjaśnia Olga Wajs-Stasica.

Kolejne edycje odbędą się w Szkole Podstawowej nr 13. Psychologowie już zapraszają chętnych do kontaktu, zaplanowali też spotkania z rodzicami podczas szkolnych zebrań. Spotkania będą się odbywać w soboty.

Przeprowadzone w latach 2010-2011 badania potwierdziły skuteczność polskiej adaptacji SFP – ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez dorastające dzieci.

Na realizację programu w Jaworznie psychologowie otrzymali dofinansowanie z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a warsztaty są dla rodzin zupełnie darmowe.

Zgłaszać można się bezpośrednio:

  • Olga Wajs-Stasica, tel. 512 211 392, e-mail: wajs.olga@gmail.com;
  • Mariusz Borek, tel. 508 140 083, e-mail: mariuszborek@gmail.com;
  • Anna Bystrzycka, tel. 880 424 237, e-mail: annabystrzycka@poczta.onet.eu.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: