Pamiątki po inż. Zdzisławie Krudzielskim, który jest patronem Domu Kultury w Szczakowej, przekazał jaworznickiemu muzeum Tadeusz Kaczmarek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna. Album, dokumentujący pracę Krudzielskiego na rzecz szczakowskiego Sokoła, oraz księga z zapisami składek członkowskich sprzed 100 lat, to dar od wnuków inżyniera, Wita i Piotra Górskich, przekazany z okazji jubileuszu powstania pierwszego budynku dawnego stowarzyszenia. Pierwszą siedzibę Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” stanowiła bowiem dawna kręgielnia, która znajduje się przy domu kultury w Szczakowej. Dopiero po pewnym czasie „sokolnię” przeniesiono tam, gdzie dziś funkcjonuje szczakowski DK.

– Wspólnie z żoną utrzymujemy kontakty z Witem Górskim i Piotrem Górskim, wnukami Zdzisława Krudzielskiego. Panowie przyjeżdżają na cmentarz w Szczakowej, gdzie znajduje się grobowiec Krudzielskich. Przy okazji ostatniej wizyty, pan Wit podarował album dotyczący pracy dziadka na rzecz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, którego pan Zdzisław był prezesem – tłumaczy Tadeusz Kaczmarek. – To właśnie za czasów inżyniera, w 1924 roku, powstała kręgielnia, której fragment zachował się do dzisiaj, i w której swoją siedzibę ma nasze TPMJ – podkreśla.

Zdzisław Krudzielski był dyrektorem cementowni w Szczakowej. Stanowisko to piastował od 1919 do 1936 roku. Pod jego kierownictwem zakład rozbudowano i  unowocześniono. Dzięki jego działaniom fabryka prosperowała coraz lepiej i była znana w świecie. Krudzielski był też radnym w chrzanowskim samorządzie powiatowym. Działał w Towarzystwie Szkoły Ludowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Miał dobry kontakt z pracownikami i przyczyniał się zarówno do poprawy warunków pracy, jak i warunków mieszkaniowych. Był inicjatorem powstania wodociągu w Szczakowej i połączenia kolejowego na odcinku Szczakowa-Bukowno oraz drogi łączącej powiat chrzanowski z olkuskim. Dzięki Krudzielskiemu założono dwa probostwa, wykończono szczakowski kościół i jego otoczenie, a także tamtejszą plebanię. Inżynier był też fundatorem jednego z  dzwonów kościelnych, który zyskał imię Maria. Z kolei w Ciężkowicach powstały kaplica, kościół i plebania z domem ludowym. Krudzielski założył też męską szkołę rzemieślniczą i żeńską szkołę zawodową gotowania i szycia. Otworzył szkołę podstawową i żłobek w Pieczyskach. Ma na koncie budowę szpitala w Chrzanowie. Natomiast jako prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Szczakowej, stworzył plan budowy kręgielni, czyli pierwszego „gniazda” stowarzyszenia. Powstała ona w 1924 roku. Rok później został poświęcony kamień węgielny pod budowę nowego gmachu „Sokoła”. Dzisiaj to siedziba Domu Kultury w Szczakowej.

Choć w 1936 roku inżynier przestał zarządzać cementownią w Szczakowej, a resztę swojego życia spędził poza tą miejscowością (zmarł 9 lutego 1962 roku w Krakowie), to jego pogrzeb odbył się właśnie na szczakowskim cmentarzu. Tu leżą też członkowie jego rodziny.

Pamiątki po inżynierze, album i zeszyt wpłat, przekazane przez jego wnuków, dotyczą 10 lat prezesury Zdzisława Krudzielskiego w „Sokole”.

– W albumie znajdują się unikatowe zdjęcia, właśnie z podpisami członków towarzystwa z najlepszymi życzeniami dla prezesa – opisuje Tadeusz Kaczmarek.

Dary od potomków patrona Domu Kultury w Szczakowej Tadeusz Kaczmarek przekazał następnie na ręce Przemysława Dudzika, dyrektora Muzeum Miasta Jaworzna. – Serdecznie dziękuję za przekazanie cennych pamiątek do jaworznickiego muzeum. Zawsze bardzo się cieszę, gdy trafiają do naszych zbiorów takie obiekty, które przetrwały naprawdę dramatyczne wydarzenia naszego kraju i dają świadectwo o historii, która miała miejsce przed laty – podkreśla Przemysław Dudzik.

Z okazji 100-lecia szczakowskiego „Sokoła”, w tamtejszym Domu Kultury odbędzie się w marcu jubileuszowa uroczystość, na którą zaproszeni zostaną też potomkowie Zdzisława Krudzielskiego.

AZ-H

Tadeusz Kaczmarek wręcza pamiątki po Zdzisławie Krudzielskim | fot. AZ-H

Zobacz także: