„Muzealia mówią, czyli opowiedz historię jednego eksponatu”. Tak brzmiał temat 13. edycji konkursu historycznego „Z dziejów mojego miasta”, w którym wzięli udział uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych. Ogłoszenie wyników miało miejsce w środę, 18 maja, w Muzeum Miasta Jaworzna, czyli instytucji, która zorganizowała rywalizację.

Warto znać historię własnej miejscowości, swoje korzenie, to, skąd się pochodzi, by móc np. opowiedzieć o swoim mieście osobom, które nie mieszkają w Jaworznie, pochwalić się tym, jakie ono jest, jak bogate ma dziedzictwo, tradycje – podkreśla Elżbieta Trojan, pomysłodawczyni i koordynatorka konkursu. – Organizujemy go po to, by zasiewać w młodzieży takie historyczne ziarenka, które będą kiełkowały i spowodują, że w przyszłości młodzi ludzie wrócą do muzeum, przyprowadzą ze sobą innych – dodaje.

Forma konkursu ewaluowała. Na początku jego uczestnicy pisali testy, później wypracowania o wydarzeniu lub jakimś obiekcie. Tegoroczny temat historycznej rywalizacji wpisuje się w obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Miasta Jaworzna.

Uczestnicy mieli za zadanie napisać pracę, której bohaterem stanie się dowolny eksponat którejś z wystaw stałych w jaworznickim muzeum. Uczniowie mogli sami wybrać, jaką rzecz chcą opisać i sfotografować. W opisie mieli zawrzeć informację o pochodzeniu tego konkretnego przedmiotu i jego historii.

W komisji konkursowej zasiedli, obok pani Elżbiety, Barbara Stanek i Tomasz Karżewicz z MMJ. Jury oceniało m.in. zgodność treści pracy z tematem konkursu, poprawność merytoryczną i językową informacji, ujęcie tematu w sposób interesujący i twórczy.

Zdaniem członków komisji, wszystkie wypracowania były ciekawe, ale ważny był sposób, w jaki zostały napisane. Wygrali autorzy prac, którzy dzieje eksponatów zaprezentowali w wyjątkowej formie, np. w takiej, w której przedmioty „opowiadały” same o sobie, opisywały swoje losy, mówiły o tym, kto je zbudował, kto był ich właścicielem.

Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Aleksandra Gancarczyk z klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 2 i Zofia Zielińska z klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 13. Ola opisała model maszyny parowej. Zosię zainteresował z kolei zaślubinowy pierścień żydowski. Laureatka opisała jego dzieje w połączeniu z wymyśloną przez siebie romantyczną historią.

Drugie miejsce zajęła Lena Pasternak z klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 17. Do opisania wybrała żelazko na duszę. Na trzecim miejscu znalazł się szóstoklasista Mikołaj Przywała, uczeń Szkoły Podstawowej nr 16, który opisał historię skrzyni wiennej. Jury wyróżniło też dwie osoby, Natana Pawłowskiego z klasy 5 SP 16, który opisał jad, używany do czytania tory, i Laurę Stasikowską z klasy 7 SP 2 (przedstawiła dzieje telefonu górniczego).

Rozdanie nagród odbyło się w Międzynarodowym Dniu Muzeów i Dniu Muzealnika. Z tej okazji życzenia pracownikom Muzeum Miasta Jaworzna złożył Łukasz Kolarczyk, wiceprezydent Jaworzna, który był obecny na uroczystości.

Patronat nad konkursem objęli Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, i Mirosława Kolwas-Soczyńska, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach. O nagrody zadbały MMJ, Urząd Miejski i Instytut Pamięci Narodowej.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Laureaci konkursu odebrali nagrody z rąk Łukasza Kolarczyka, wiceprezydenta Jaworzna, i Przemysława Dudzika, dyrektora MMJ | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: