15 i 16 czerwca Jaworzno będzie europejską stolicą siłowania na rękę. W tych dniach w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS odbędą się bowiem, po raz pierwszy w historii naszego miasta, mistrzostwa Europy IFA w armwrestlingu. O mistrzowskie tytuły powalczą najlepsi siłacze na naszym kontynencie.

Gospodarzem zawodów będzie Miejskie Centrum Kultury i Sportu, w którym prężnie działa sekcja siłowania się na rękę, czyli klub Tytan. To w jej strukturach trenują utytułowani siłacze, którzy mają na swoich kontach zarówno tytuły mistrzów i mistrzyń Polski, jak i Europy i świata.

Tylko w ubiegłym roku Tytani zdobyli na mistrzostwach Polski w Cieszynie aż 41 medali, w tym 26 złotych, 8 srebrnych i 7 brązowych. Wygrali też zespołowo w kategorii Senior. Zajęli także dwa 2. miejsca: w kategorii Total i kategorii Masters. Na mistrzostwach Europy w Finlandii wywalczyli z kolei 14 medali, w tym 6 złotych, 1 srebrny i 7 brązowych. Wrócili z medalami także z mistrzostw świata w Malezji. Wywalczyli tam siedem cennych krążków, z czego 2 złote, 3 srebrne i 2 brązowe. W grudniowym Pucharze Polski Tytani zdobyli natomiast 27 krążków (18 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych) i 5 medali w debiutach (3 złote i 2 brązowe).

Tytani nie tylko wyjeżdżają na zawody do innych miast i krajów. Zapraszają siłaczy również do Jaworzna. Już w 2022 roku w naszym mieście odbyły się bowiem XXII Mistrzostwa Polski w siłowaniu na ręce. O cenne trofea zmagało się 9 i 10 kwietnia 200 czołowych siłaczy i siłaczek z całego kraju, którzy zmagali się w różnych kategoriach wagowych i wiekowych na prawe i lewe ręce. Organizatorami tego wydarzenia były Miejskie Centrum Kultury i Sportu i działający w jego strukturach klub Tytan Jaworzno oraz Federacja Armwresling Polska.

Tym razem w naszym mieście odbędą się mistrzostwa Europy. 15 i 16 czerwca o tytuły będą pojedynkować się najlepsi europejscy zawodnicy w kategoriach juniorów, seniorów, masterów i osób niepełnosprawnych. Specjalnie w tym celu do Jaworzna przyjedzie aż 450 siłaczy z ok. 30 krajów.

Anna Zielonka-Hałczyńska

W 2022 roku odbyły się w Jaworznie mistrzostwa Polski w siłowaniu na rękę | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska