Wiadomo już, jakie zasady obowiązywać będą przy korzystaniu z systemu roweru miejskiego. Podczas lipcowej sesji radni przyjęli zaproponowaną przez urzędników stawkę opłat. Zgodnie z nią jazda do 20 minut będzie darmowa. Każde następne 20 minut jazdy wypożyczonym rowerem miejskim kosztować ma złotówkę. Po upływie 120 minut każda kolejna godzina – za 6 zł.

Można będzie również wykupić abonament, w ramach opłaty “90 minut” użytkownik będzie miał do dyspozycji 1,5 godziny korzystania z roweru w ramach systemu Jaworznickiego Roweru Miejskiego. Przy czym czas abonamentowy odnawiać się będzie każdego dnia i można go będzie dzielić między kilka przejazdów. Naliczanie – minutowe. Co ważne, niewykorzystany czas abonamentowy nie kumuluje się, co oznacza, że niewykorzystane minuty nie przechodzą na następny dzień. Przy przekroczeniu czasu abonamentowego pobierana będzie opłata w wysokości 5 groszy za każdą minutę.

Opłata inicjalna, która pozwoli korzystać z systemu, wynosić będzie 10 zł, a opłata za przekroczenie 12 godzin korzystania z miejskiego jednośladu to 200 zł.

Jeszcze w sierpniu gotowy ma być wniosek o przeprowadzenie przetargu na wybór operatora i dostawcy rowerów oraz stacji dokujących. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to system JRM powinien ruszyć wiosną 2019 roku.

W mieście cały czas trwają prace nad rozbudową rowerowej infrastruktury.

Praktycznie gotowy jest odcinek drogi rowerowej od ul. Puszkina do obiektu mostowego przy alei Piłsudskiego oraz od osiedla Skałka do Jeziorek. Pozostaje do ułożenia ostatnia warstwa bitumiczna. Obecnie wykonawca koncentruje się na robotach drogowych od alei Piłsudskiego do Galerii Galena oraz od Jeziorek do Ciężkowic – wyjaśniają urzędnicy magistratu.

Prawie gotowa jest kładka nad Kolejową i tunel pod Trasą Śródmiejską. Ostatnie prace trwają też na kładce nad aleją Piłsudskiego. Wszystkie trzy obiekty inżynieryjne mają być gotowe we wrześniu.

Toczą się też prace przy placu Górników. Powstaje tu budynek techniczny. Wykonawca stawia ściany oporowe oraz fundamenty pod parking dla rowerów. W planach jest jeszcze dach membranowy nad parkingiem dla cyklistów i przebudowa układu komunikacyjnego.

Tekst: GD

Zobacz także: