Wkrótce wystartuje kolejna edycja Akademii Bezpieczeństwa – nowe zajęcia i nowe atrakcje czekają na tych młodszych, jak i starszych jaworznian.

Nasze miasto otrzymało dofinansowanie – blisko 52 tys. zł na rozbudowę Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego i działania edukacyjne właśnie w ramach “Akademii Bezpieczeństwa”. Dzięki temu najmłodsi mieszkańcy będą mogli ćwiczyć znajomość przepisów i zasad poruszania się po drodze, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów i placówek.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał w lipcu dofinansowanie na realizację przedstawionego przez Urząd Miejski w Jaworznie projektu “Akademia Bezpieczeństwa – działania edukacyjne na rzecz dzieci, młodzieży i seniorów” w wysokości 51.887 złotych w ramach programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań “Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Najważniejszym punktem projektu jest rozbudowa Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego, które przeznaczone będzie do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz przede wszystkim do nauki jazdy na rowerze. Miasteczko o wymiarach około 16×20 m składać się będzie m.in. ze stabilnych gumowych mat oraz zestawu znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej czy przejść dla pieszych.

Bezpieczeństwo dzieci na drodze w dużym stopniu zależy od praktycznej znajomości przepisów ruchu drogowego, dlatego tak ważna jest edukacja – mówi Monika Bryl, zastępca prezydenta Jaworzna. Prowadzimy “Akademię Bezpieczeństwa”, podczas której najmłodsi jaworznianie uczą się zasad bezpiecznego poruszania się po mieście oraz pogłębiają zaufanie do pracy policjantów, strażaków i strażników miejskich. Z kolei starsi uczniowie mają możliwość poznania współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych. Cieszę się, że nasz kolejny pomysł uzyskał akceptację ministra i otrzymaliśmy dofinansowanie na Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego – dodaje.

Pieniądze z dofinansowania pozwolą również na prowadzenie dalszych działań edukacyjnych w ramach projektu “Akademia Bezpieczeństwa”.

Dotychczas, by wzmocnić wiedzę na temat bezpieczeństwa przedszkolaków, uczniów i seniorów, miasto prowadziło m.in. warsztaty profilaktyczne dla młodzieży z zakresu “Bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji elektronicznej” i “Wtargnięcia napastnika do szkoły” czy też szereg pikników bezpieczeństwa w szkołach podstawowych. Do końca października planowane są jeszcze warsztaty edukacyjne “Bezpieczny Przedszkolak” oraz “Starsi=bezpieczni”.

Mam nadzieję, że rezultatem prowadzonych przez nas działań będzie poprawa wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie reagowania w sytuacjach zagrożeń i propagowania właściwych postaw obywatelskich i społecznych – mówi Monika Bryl.

Dużą zaletą jest mobilność miasteczka, dzięki temu dzieci będą miały okazję do zajęć zarówno na organizowanych wydarzeniach, jak i w szkołach.

To kolejne z działań, które wpisują się w poprawę bezpieczeństwa w mieście – w kolejnych miejscach modernizowane są przejścia dla pieszych, tak by odpowiednio je doświetlić i oznaczyć. W nowych inwestycjach drogowych (o czym piszemy na str. 5) stosowane są np. wyniesione przejścia i skrzyżowania oraz zwężenia na jezdni.

Tekst: RED

Zobacz także: