Bibliotekarze zaproponowali kolejne ułatwienie dla zabieganych lub zapracowanych miłośników literatury. Przed Miejską Biblioteką Publiczną w Jaworznie stanął książkomat.

Wypożyczenie i oddawanie książek stało się jeszcze łatwiejsze i dostępniejsze. Obsługa urządzenia jest banalna. Książkomat działa podobnie jak popularne już paczkomaty. Urządzenie wyposażone jest w 66 skrytek.

– W książkomacie, czynnym przez całą dobę, można odebrać wcześniej zarezerwowane, poprzez katalog biblioteczny, zbiory biblioteczne lub dokonać ich zwrotu – tłumaczy Wirginia Macek z działu gromadzenia, kontroli i opracowania zbiorów MBP w Jaworznie.

Usługa dotyczy zbiorów z trzech oddziałów Biblioteki Głównej: Wypożyczalni dla Dorosłych, Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży oraz Działu Multimedialnego.

Aby odebrać lub oddać książkę czy audiobook potrzebna jest jedynie karta biblioteczna, którą należy zbliżyć do czytnika i wybrać jedną z dwóch opcji – Otwórz lub Zwrot.

– Jesteśmy przekonani, że nowa forma wypożyczeń zbiorów spotka się z zainteresowaniem ze strony mieszkańców naszego miasta – przewiduje pani Wirginia.

Zakup urządzenia sfinansowano z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021-2025” w ramach projektu „Biblioteka innowacji – przyjazne miejsce blisko mieszkańców. Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie”.

Natalia Czeleń

Książkomat to kolejne innowacyjne rozwiązanie zaproponowane przez jaworznickich bibliotekarzy | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: