Wakacje już dawno za półmetkiem. Młodzi jaworznianie, którzy czas letniej laby spędzają w mieście, wykorzystują więc każdą chwilę, by wspólnie wypoczywać, bawić się i podróżować.

Maluchy od 1 sierpnia mogą się pluskać na Wodnym Placu Zabaw, a w klubach Miejskiego Centrum Kultury i Sportu dzieci lepią z gliny, bawią się w teatr, malują, rysują, jeżdżą na wycieczki, spacerują i bardzo dużo się śmieją.

Z powodu pandemii w tym roku Akcja Lato jest trochę inna niż zazwyczaj. Skrupulatnie przestrzegamy rygorów sanitarnych, ale dzieciom wcale to nie przeszkadza świetnie się bawić – podkreśla Ewelina Ogiołda, kierownik obiektów kulturalnych MCKiS w Jaworznie.

Uczestnicy letniej akcji w klubie Kasztan na czas wakacji stali się Indianami. Wioska powstała w klubowym ogrodzie.

W wiosce zwracaliśmy się do siebie samodzielnie wymyślonymi imionami. Wybraliśmy dwóch wodzów, którzy godnie reprezentowali swoje plemiona. Stworzyliśmy plemienne herby i skonstruowaliśmy dwa plemienne tipi, w których od czasu do czasu mogliśmy wypoczywać po polowaniu na bizony. Podczas polowań i spacerów po lesie poznaliśmy drzewa, rośliny i zioła, które zamknęliśmy w naszych zielnikach i glinianych tabliczkach z plemiennymi imionami – opowiada Małgosia Wosik, instruktorka MCKiS.

Dzieci z klubu Niko sporo spacerują. Tydzień temu uczestnicy Akcji Lato w Byczynie wybrali się na spacer po okolicy. Chodziło nie tylko o aktywny wypoczynek, ale również o podglądanie byczyńskiej przyrody i fotografowanie jej. Byli też na wycieczce w ogrodach Kapias i Centrum Edukacji Technicznej w Goczałkowicach.

Z pewnością nie nudzą się też uczestnicy Akcji Lato organizowanej przez instruktorów z klubu Gigant. Ostatnie dni obfitowały w atrakcje. Dzieci jeździły rowerową drezyną, a potem biesiadowały przy ognisku. Była też okazja, by na jeden dzień stać się paleontologiem i szukać ukrytych jaj dinozaurów. Była też wycieczka do kina i spotkanie z policjantem, który opowiedział o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

Wspaniałą przygodą była też wycieczka do “Bajki Pana Kleksa” w Katowicach, gdzie wybrały się dzieci z Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego i klubu Wega. Młodzi jaworznianie wspólnie poszukiwali guzika z czapki Bogdychanów, magicznego kałamarza z niekończącym się atramentem oraz szmaragdowej szkatułki doktora Paj-Chi-Wo. Po drodze mogli dotknąć kolorowej brody Pana Kleksa, uleczyć chore sprzęty i uczestniczyć w lekcji kleksografii. Dzieci mogły też wylosować temat snu na najbliższą noc, czy wejść do kosmicznej kapsuły, a podczas warsztatów przyrodniczych z doktorem Paj-Chi-Wo zobaczyć przez mikroskop budowę komórkową rośliny.

Świetnie bawią się też dzieci w jeleńskim Centrum Kultury Archetti. Chętni uczestniczą w zajęciach muzycznych, teatralnych, tanecznych i plastycznych. Nie brakuje też dodatkowych atrakcji. Dzieci odwiedziły m.in. GEOsferę i jaworznickie Wheel Love Skating, gdzie można poszaleć na rolkach.

Niesłabnącą popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych jaworznian, cieszy się Wodny Plac Zabaw. Dzieci z niecierpliwością czekały na moment, gdy będą mogły bawić się przy wiatraczkach rozrzucających wodę, kurtynach wodnych i innych kolorowych “zabawkach”.

W tamtym roku często tu przychodziliśmy. Córka i synek lubią się tu bawić. To fajne miejsce – podkreśla Patrycja Zonik, mama 3-letniej Milenki i 2-letniego Mikołajka.  Jej dzieci najchętniej bawią się przy wodnych grzybkach.

Plac podoba się też pociechom Sabiny Stopyry, 4-letniej Madzi i 2,5-letniemu Karolkowi.

Najfajniejsza jest tęcza – zaznacza czterolatka.

Pani Sabina przyjechała z Krakowa.

Jesteśmy tu w gościnie, a przy okazji korzystamy z atrakcji na tym wodnym placu. To super miejsce. W Krakowie też takie powstało, ale jeszcze nie zostało otwarte – zaznacza krakowianka.

Wodny Plac Zabaw jest czynny codziennie od 9 do 21. Dzieci, które chcą się na nim bawić, muszą mieć ukończone 3 lata. Jeśli dziecko nie ma jeszcze 7 lat, może przebywać na terenie WPZ tylko pod opieką osoby dorosłej. Obowiązuje strój kąpielowy, a maluchy, które jeszcze nie korzystają z toalety, powinny mieć założone specjalne pieluszki, używane na basenie.

W związku z pandemią należy też przestrzegać zasad sanitarnych: zadbać o higienę, dezynfekować ręce, zachowywać dystans społeczny, wejść na plac w maseczce i zdjąć ją dopiero, gdy będzie się korzystać z kąpieli, zostać w domu, gdy wystąpią objawy infekcji.

Przed nami ostatnie tygodnie wakacji, warto ten czas dobrze wykorzystać. Szczegółowy plan Akcji Lato realizowany w poszczególnych placówkach znaleźć można na stronach internetowych i facebookowych profilach.

Tekst: GD, AZ-H

Zobacz także: