Wczoraj w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie odbył się wernisaż prac jaworznickiej artystki Doroty Pamuły.

Wystawa “Z przeszłości do przyszłości” poświęcona jest walce żywiołów, czyli malarstwu. Malarstwo jest kolorem, a ten od 50 lat jest dla artystki najważniejszy. W tym zakresie inspiracją dla niej było malarstwo akademickie jej dziadka – Antoniego Bodaka, secesja w wydaniu Stanisława Wyspiańskiego, prace impresjonistów i kolorystów. Przez pierwsze 25 lat pani Dorota podejmowała liczne próby malarskie, eksperymentowała z rozmaitymi technikami, wśród których między innymi wymienić można pastel suchy, olej, temperę. Przełomowym rokiem był dla niej jednak 1998, kiedy mogła poznać tajemnice warsztatu artysty malarza. Był to nie tylko punkt zwrotny, ale też przełom w jej myśleniu o malarstwie. Jak sama mówi – zajęła się interpretacją rzeczywistości z użyciem kolorów. Duży wpływ na te zmiany miał również plener malarski prowadzony przez profesora Tadeusza Rusa, który powiedział, że: ”(…) malarstwo to nie fotografia rzeczywistości”.
Od tego momentu artystka wciąż poszukuje, eksperymentuje i testuje różne techniki malarskie.

Dorota Pamuła – Absolwentka Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Śląskiego (Cieszyn). Dyplom uzyskała w pracowni grafiki prof. Eugeniusza Delekty.
Jej dorobek artystyczny to obrazy olejne, pastele, grafika warsztatowa (linoryt, akwaforta, sucha igła, kolagrafia), fotografia. Zajmuje się także tkactwem artystycznym i użytkowym. Eksperymentuje w różnych technikach plastycznych oraz rękodziele artystycznym (filcowanie, ceramika, wyroby z betonu). Przez 30 lat związana była z tkactwem artystycznym i grafiką warsztatową – w latach 1992-2022 prowadziła pracownię tkacko-graficzną w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Jaworznie działającym przy Polskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Zawodowo zajmowała się terapią przez sztukę i edukacją artystyczną osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz promocją ich twórczości w Polsce i za granicą, organizując dziesiątki wystaw. Przygotowywała uczestników do konkursów plastycznych miejskich, regionalnych i ogólnopolskich. Jest inicjatorką Regionalnego Konkursu Plastycznego “Magia kolorów” dla Warsztatów Terapii Zajęciowej z województwa śląskiego organizowanego przez PSONI – Koło w Jaworznie, który przez 10 lat opracowywała merytorycznie. Z jej inicjatywy Patronat Artystyczny nad konkursem sprawują Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach i Muzeum Śląskie w Katowicach.
Jest współzałożycielką Nieformalnej Grupy Artystycznej ”na przekór” działającej od 2001 roku. Opracowuje merytorycznie i organizacyjnie wystawy grupy. Od listopada 2022 członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie. Swój dorobek artystyczny prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych najczęściej w rodzinnym mieście,
a także w Katowicach i Bielsku-Białej.

Wystawę można oglądać do 15 listopada w godzinach otwarcia Hali Widowiskowo-Sportowej.

 

Zobacz także: