Kobiece zdrowie było głównym tematem pierwszej edycji Jesiennego Festiwalu Kobiecości, który odbył się w piątek, 5 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tematyka wydarzenia nawiązywała do obchodzonego 10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. W piątek jaworznianki mogły posłuchać ciekawych wykładów z dziedzin psychologii, fizjoterapii, zdrowego odżywiania czy bezpieczeństwa.

Temat zdrowia pojawia się w naszym życiu bardzo często, jednak przeważnie traktujemy je w sposób somatyczny i zapominamy o zdrowiu psychicznym, samopoczuciu duchowym, zdrowiu w aspekcie społecznym. Zorganizowany przez nas Jesienny Festiwal Kobiecości ma nam pokazać, że do tego tematu powinniśmy podejść w sposób holistyczny – mówi Maria Materla, pełnomocnik prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych, pomysłodawczyni wydarzenia.

Prelegenci wyjaśniali paniom, że temat zdrowia jest bardzo szeroki. To wiele aspektów, m.in. psychiczny (w tym również poczucie szczęścia), poczucie bezpieczeństwa, relacje z innymi, nasze sukcesy, aktywność fizyczna, odżywanie, umiejętność regeneracji sił.

Dopiero kiedy połączymy te wszystkie elementy w całość, możemy powiedzieć, że jesteśmy zdrowi i tak się też czujemy. Bo to, że nie mamy żadnej choroby, wcale nie oznacza, że jesteśmy zdrowi – zaznacza Witold Rogalski, fizjoterapeuta i trener personalny, który zaprezentował wykład “Zmotywuj się do życia! – wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychosomatyczne”.

Istotna była też prelekcja Anny Dudek-Smaki, psychologa i psychoterapeuty, która mówiła o poważnym w ostatnich latach problemie depresji dotykającym dwukrotnie częściej kobiet, niż mężczyzn.

To często jest problem, z którego nie zdajemy sobie sprawy albo się go wstydzimy. Dlatego mówienie o depresji, o tym, jakie są jej objawy i skutki jest niezmiernie ważne – zaznacza. Uczestniczki mogły też posłuchać wykładów: „Szczęścia można się nauczyć” psycholog Magdaleny Dziedziak-Wawro oraz “Zadbaj o swoją odporność” dietetyk Natalii Bąk.

O bezpieczeństwie pań mówiła z kolei młodsza aspirant Monika Śliwińska z KMP w Jaworznie.

Myślę, że to bardzo cenna inicjatywa. Takie prelekcje i wykłady kobietom się przydają. Żyjemy dziś w ciągłym stresie, napięciu. Bierzemy na siebie wiele ról i w każdej z nich chcemy być najlepsze, a nie zawsze wiemy, jak sobie ze wszystkim poradzić. Dlatego warto słuchać, żeby wiedzieć, jak pojawiające się problemy rozwiązywać, żebyśmy mogły być szczęśliwe – podsumowuje Monika Bryl, zastępca prezydenta Jaworzna, który objął patronat nad wydarzeniem.

Jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tego przedsięwzięcia – naszym gościom, uczestnikom, wykładowcom, współorganizatorom, partnerom i sponsorom – mówi Maria Materla.

Tekst: Dawid Litka

Zobacz także: