Koncerty, prelekcje, spotkania, fitness, a także wspólne tańce i śpiew to tylko niektóre spośród atrakcji, jakie przygotowano w ramach tegorocznej edycji Tygodnia Seniora.

Święto zorganizowano w naszym mieście już po raz trzeci i tym razem seniorzy również nie zawiedli. Koncertowe sale zapełniały się tłumami jaworznian. Podobnie było w GEOsferze, Miejskiej
Bibliotece Publicznej czy kawiarence na Rynku. Atmosfera obchodów była po prostu szampańska.

Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. To zainteresowanie bardzo nas cieszy i zobowiązujemy się do tego, że za rok obchody będą przynajmniej tak samo udane. Od kilku osób słyszałam, że taki Tydzień Seniora powinien odbywać się przynajmniej trzy razy w roku, ale myślę, że takie wyczekane święto smakuje lepiej – mówi Monika Bryl, wiceprezydent Jaworzna i autorka pomysłu, by w naszym mieście organizować Tydzień Seniora.

Każdy punkt programu obchodów był dobrze przemyślany i zaplanowany. Nad przebiegiem uroczystości pracował sztab ludzi. Seniorzy docenili to zaangażowanie.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że Tydzień Seniora to organizacyjnie wielkie wyzwanie, ale naprawdę warto się go podjąć. Wystarczy zobaczyć, jak potrzebne są mieszkańcom takie wydarzenia. W końcu z roku na rok seniorów przybywa – podkreśla Janusz Pałasz, uczestnik zabawy w GEOsferze.

Tradycyjnie już Tydzień Seniora rozpoczął się od symbolicznego przekazania kluczy do miasta (pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu naszego tygodnika). W imieniu jaworznickich seniorów
odebrała je Zofia Orzechowska, przewodnicząca Rady Seniorów, która prężnie działa w naszym mieście. W uroczystości uczestniczył Paweł Silbert, prezydent Jaworzna i jego zastępcy – Monika Bryl i Tadeusz Kaczmarek. Włodarze miasta przy okazji przekazali seniorom najlepsze życzenia.

Tygodniowe rządy seniorów minęły w Jaworznie pod znakiem doskonałej zabawy, pysznego jedzenia, wspomnień i gromkiego śmiechu. Były też łzy wzruszenia i dyskusje o tym, jak na przestrzeni
lat zmieniało się nasze miasto.

W Jaworznie mieszkam od wielu lat i zawsze lubiłam to miasto, ale tak naprawdę to dopiero na starość je doceniam. Nie brakuje tu miejsc, gdzie można znaleźć ciszę i spokój, nacieszyć się przyrodą, a z drugiej strony miasto wciąż się rozwija. Bardzo się cieszę, że myśli się również o potrzebach osób starszych – mówi Kazimiera Zientarska.

Uczestnicy Tygodnia Seniora nie kryli, że na swoje święto z niecierpliwością czekają cały rok. Warto przypomnieć, że wszystkie atrakcje przygotowane w ramach obchodów były darmowe.

To ważne, bo finanse niestety dla wielu z nas stanowią barierę nie do przejścia. Tutaj można po prostu przyjść na koncert. To duże ułatwienie i zachęta, by wyjść z domu – przyznaje Andrzej Kotkowski z Jaworzna.

Chętnych, by uczestniczyć w miejskich obchodach nie brakowało podczas żadnego z wydarzeń organizowanych w ramach Tygodnia Seniora. Podczas imprez, które odbywały się w Miejskiej
Bibliotece Publicznej czy Młodzieżowym Domu Kultury, zapełniały się wszystkie miejsca.

Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania koncertem z piosenkami Anny Jantar, ale frekwencja okazała się jeszcze większa. Cieszę się, że goście świetnie się bawią – mówiła Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wsparcie dla osób starszych w naszym mieście to jednak nie tylko Tydzień Seniora.

Każdy z naszych dojrzałych mieszkańców niesie bagaż doświadczeń, nierzadko trudnych, dlatego zdecydowaliśmy się zrealizować kompleksowy program, który jeszcze bardziej wzmacnia więzi między mieszkańcami, integruje różne środowiska i jest wsparciem w codzienności. Wprowadzony przez nas program “Jaworzno Przyjazne Seniorom” promuje trzy filary: bezpieczeństwo,
zdrowie, aktywność. Wiemy, że każdy dzień przynosi seniorom nowe wyzwania, chcemy pomóc i pomagamy w ich sprostaniu i razem z seniorami wypełniamy treścią i działaniami nasz wspólny
program – mówi prezydent Paweł Silbert.

Tekst:Grażyna Dębała