W piątek 17 listopada w sali szachowej Hali MCKiS przy ulicy Grunwaldzkiej 80 rozegrana została dziewiąta finałowa edycja Grand Prix Jaworzna w Szachach. Na szachownicach tego dnia walczyło 51 zawodników, którzy mieli ostatnią szansę na poprawę swojego wyniku i ewentualną roszadę w klasyfikacji generalnej.

Triumfatorem całego cyklu został pewnie Igor Musiał, który już wcześniej wypracował sobie punktową przewagę, a mimo tego był bezkonkurencyjny także podczas zmagań finałowych. Zdobyte w piątek 7,5 punktu oraz w klasyfikacji generalnej aż 57,5 „oczek” zapewniły Igorowi spokojne, bezdyskusyjne miejsce na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce w piątek (i 7 zebranych punktów), a jednocześnie drugie miejsce w „generalce” z 52,5 punktami na koncie zajął także równo punktujący triumfator z lat 2021 oraz 2022 Maciej Malik. Co ciekawe ten zawodnik opuścił jedną z edycji, a mimo to uplasował się ostatecznie na pozycji wicemistrza. O trzecie miejsce na podium zapowiadała się arcyciekawa walka, gdyż trzecia przed zawodami Jolanta Guzik miała tylko pół punktu więcej od czwartego Kazimierza Zowady. Ostatecznie z tej batalii zwycięsko wyszła najlepsza z pań, która dzięki zebranym 6,5 punktom obroniła miejsce na najniższym stopniu podium (51 punktów). Na czwartym miejscu rywalizację ukończył wspomniany wyżej Kazimierz Zowada, który do swojej koleżanki stracił tylko jeden punkt (50). Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej zajęli: piąte – Jakub Orzechowski (46,5 punktu), szóste – Wiesław Kmak (45,5 punktu), siódme Kazimierz Tchórzewski (45 punktów) i ósme – Dariusz Olej (44 punkty).

Dodatkowo wręczone zostały również nagrody w klasyfikacjach rankingowych:
Ranking 1601-1800: 1 miejsce – Krzysztof Cichoń, 2 miejsce – Alojzy Polok
Ranking 1001-1600: 1 miejsce – Bogdan Łysik, 2 miejsce – Bartosz Musiał
Ranking bez kategorii: 1 miejsce – Zvonko Grzetic, 2 miejsce – Stanisław Wędzicha, 3 miejsce – Maciej Skrzyński
Wybrano też najlepszych juniorów, którymi dzięki zdobytym wynikom okazali się:
do lat 8: 1 miejsca – Artur Wojtania oraz Magdalena Rymarczyk
do lat 10: 1 miejsce – Franciszek Pocztowski
do lat 12: 1 miejsce – Nikodem Jakubowski
do lat 14: 1 miejsce – Maciej Kubiczek
do lat 18: – 1 miejsce – Jakub Orzechowski

Ogółem w całym cyklu Grand Prix rywalizowało 102 szachistów (kolejny rekord frekwencji), nie tylko reprezentantów naszego miasta, ale i ościennych miejscowości. Z kolei we wszystkich dziewięciu edycjach od początku do samego końca udział wzięło 20 zawodników
Pierwsza ”ósemka” w klasyfikacji generalnej oraz zwycięzcy kategorii rankingowych zdobyli nagrody finansowe, a najlepsi wśród kategorii juniorskich oraz z przeprowadzonego wśród uczestników konkursie otrzymali nagrody rzeczowe. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie dziękujemy za udział i już teraz zapraszamy do przyszłorocznej edycji Grand Prix Jaworzna w Szachach.