Już w najbliższą niedzielę, 13 października, wybierać będziemy naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Wśród przyszłych parlamentarzystów znaleźć mogą się również jaworznianie, bo kandydaci z z naszego miasta są na listach wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Na piątym miejscu listy PiS znajdujesię dobrze znana w Jaworznie Maria Materla. To radna Sejmiku Wojewódzkiego i pełnomocnik prezydenta Jaworzna ds. osób niepełnosprawnych. Zaraz za nią na liście PiS też jest jaworznianin, były radny – Marcin Kozik. Listę PiS zamyka Łukasz Curyło, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie, prezes Stowarzyszenia Katolickiego “Przyjaźń Jaworznicka”.

Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera jaworznianin Wojciech Saługa, były marszałek województwa śląskiego. Na dziewiątym miejscu listy KO jest 22-letni student politologii – Marcin Zapart.

W najbliższych wyborach parlamentarnych PSL startuje wspólnie z Kukiz’15. Na ich wspólnej liście nie zabrakło mieszkańców naszego miasta. Z trzeciego miejsca w wyborach startuje jaworznicki radny – Janusz Ciołczyk,
a na miejscu dziewiątym znalazła się Anna Kałuża.

Mieszkaniec naszego miasta znalazł się też na liście SLD. To były radny – Wacław Chudzikiewicz. Wśród kandydatów na posłów z lsty Konfederacji Wolność i Niepodległość z Jaworzna są Artur Jakubik i Ryszard Mizdra.

Jaworznianie będą głosować w 48 obwodach. Urząd Miejski w Jaworznie zapewni transport do lokali wyborczych osobom niepełnosprawnym. Z transportu będzie można skorzystać w dniu głosowania, w godzinach od 10.00 do 15.00. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Wydziałem Administracji pod numerami telefonów: 32 61 81 579 oraz 32 61 81 577 do 10 października 2019 r., do godz.16.00. Informacje dotyczące wyborów dostępne są na www.bip.jaworzno.pl.

Przypomnijmy. W wyborach głosować mogą osoby pełnoletnie. Do lokalu trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem). Od północy z piątku na sobotę trwać będzie cisza wyborcza. Nie wolno wtedy agitować, rozklejać plakatów wyborczych czy publikować sondaży wyborczych. Cisza trwa do zakończenia wyborów, a za jej naruszenie regulacje prawne przewidują dotkliwe kary. Za złamanie ciszy grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł.

Samo głosowanie jest bardzo proste. Wybieramy tylko jednego kandydata do Sejmu i jednego do Senatu.

Aby głos był ważny, należy postawić znak iks w kratce przed nazwiskiem wybranego kandydata do Sejmu i Senatu – wyjaśnia Wojciech Litewka, dyrektor katowickiej delegatury Państwowej Komisji Wyborczej.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: