Ośrodek Edukacji Geologiczno-Ekologicznej GEOsfera otrzymał nagrodę – Sztuka i Design w Przestrzeni Publicznej oraz statuetkę BenchMan w kategorii ECO, przyznane przez dziekana Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

– To dla nas wielkie wyróżnienie, zwłaszcza że do tej pory jeszcze nigdy nie przyznano nagrody w tej konkretnej kategorii. Trafiło ono do nas za działania związane z przywracaniem funkcji społecznych terenom zdegradowanym przez górnictwo – mówi Agnieszka Chećko, dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno Geologicznej GEOsfera w Jaworznie.

Nagroda Sztuka i Design w Przestrzeni Publicznej oraz statuetka BenchMan przyznawane są, aby wspierać i promować sztukę oraz design w przestrzeni publicznej Regionu Śląska. Statuetką BenchMan od kilku lat nagradzane są interesujące realizacje małej architektury oraz osoby, firmy czy instytucje promujące design. Pomysłodawcą wyróżnienia, autorem statuetki oraz przewodniczącym kapituły jest prof. PŚ Klaudiusz Fross, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Inicjatywę wspiera Śląska Izba Budownictwa i Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

Kapituła przyznająca wyróżnienie, doceniła zakończone sukcesem przywrócenie terenowi poeksploatacyjnemu w Jaworznie funkcji społecznych. Ekologiczny ośrodek położony jest bowiem w niecce dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sadowa Góra. Największymi atutami tego miejsca są warstwy skał zawierające w sobie liczne szczątki szkieletowe szkarłupni, mięczaków, głowonogów, ryb czy kości prajaszczura nothozaurusa sprzed 230 mln lat. Znajdziemy tam też paleontologiczne megariplemarki, będące kopalnym zapisem potężnych tropikalnych huraganów, które przetaczały się miliony lat temu przez ten teren. GEOsfera poszczycić się może również imponującą kolekcją roślinną. Na terenie ośrodka znajdują się nawet tablice z opisami kolekcji roślinnych ogrodu sensorycznego w języku Braille’a. Na terenie GEOsfery jest jeszcze sala multimedialna, amfiteatr, grillowisko i plac zabaw oraz tężnia solankowa. Wstęp na teren GEOsfery jest bezpłatny, a całodobowe oświetlenie obiektu umożliwia zwiedzanie i spacery również po zmroku. Na terenie ośrodka od lat prowadzona jest edukacja przyrodnicza, oparta na zdobywaniu wiedzy poprzez doświadczenie oraz kształtująca prawidłowe zachowania ekologiczne. Dzięki temu GEOsfera stała się atrakcyjna także dla turystów czy uczniów ze szkół z całej Polski.

Natalia Czeleń

Na terenie ośrodka czeka wiele atrakcji
| fot. Grażyna Dębała

Zobacz także: