22 maja o godzinie 11.00 w Domu Kultury im. Z. Krudzielskiego w Szczakowej odbyła się uroczysta GALA wręczenia nagród laureatom Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży Jawor 2018. Organizatorami tego artystycznego przedsięwzięcia byli: Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie. Patronat honorowy objął Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna.
Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym w wykonaniu nagrodzonych uczestników przeglądu tanecznego, muzycznego oraz konkursu recytatorskiego; wystąpili:

Zespół Corda – I miejsce w kat. konkursu wokalnego zespoły, uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Zofia Pawlik – I miejsce w kat. konkursu wokalnego soliści, uczniowie klas I – III
Karolina Sierakowska i Michalina Kuźma – I miejsca w swoich kategoriach wiekowych konkursu recytatorskiego
DIZZY – I miejsce w kat. konkursu tanecznego, uczniowie klas I – III
Przedszkole Miejskie nr 27 – I miejsce śpiew
Przedszkole Miejskie nr 27 – I miejsce recytacja
Przedszkole Miejskie nr 27 – I miejsce taniec
Paulina Kosz – I miejsce kat. konkursu recytatorskiego, uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
TAKT – Grand Prix konkursu tanecznego
Karina Skwarczyńska – Grand Prix konkursu wokalnego
Anna Janikowska – Grand Prix konkursu recytatorskiego
Monika Reclik – I miejsce w kat. konkursu wokalnego soliści, uczniowie klas I – III
AXEL CREW – I miejsce w kat. konkursu tanecznego, uczniowie klas gimnazjalnych/ponadgimnazjalnych

Po prezentacji laureatów rozpoczęło się wręczanie dyplomów, statuetek oraz nagród pieniężnych – za I miejsca zwycięskie zespoły otrzymały 300 złotych, II miejsca uhonorowano 200 złotymi, a zdobywcy III miejsc dostali 100 złotych. Wszystkie konkursy dla solistów uhonorowane były nagrodami finansowym: I miejsca 150 zł, II miejsca 100 zł, III miejsca 50 zł. Dla uczestników najlepszych z najlepszych organizatorzy przewidzieli Grand Prix w wysokości 400 złotych zespoły, 200 zł soliści.

Przypomnijmy, że Festiwal składał się z 4 przeglądów: przeglądu Form Teatralnych , w którym zaprezentowało się 13 zespołów z udziałem 163 osób, z przeglądu Form Wokalnych, do którego zgłosiło się 76 solistów i zespołów w liczbie 249 osób, przeglądu Form Tanecznych, w którym zaprezentowało się 27 zespołów z liczbą 430 wykonawców oraz przeglądu dla dzieci przedszkolnych zatytułowanego “Polska, moja ojczyzna”, do którego zgłosiło się 12 przedszkoli w liczbie 195 dzieci.

Jak co roku przeglądom towarzyszyły dwa konkursy: konkurs plastyczny, na który wpłynęło 168 prac. Drugim towarzyszącym Festiwalowi konkursem był konkurs recytatorski, do którego zgłosiło się 43 recytatorów z jaworznickich szkół.

Ogółem na scenach festiwalowych “Jawor 2018” gościliśmy 1248 młodych tancerzy, aktorów, muzyków, recytatorów i dzieci przedszkolnych z placówek kulturalnych i oświatowych, z terenu Jaworzna, Libiąża, Trzebini, Chrzanowa, Pszowa, Marklowic, Jastrzębia Zdroju, Katowic, Kuźni Raciborskiej, Krzeszowic, Tychów, Rybnika.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy służyli pomocą w organizacji Festiwalu, dziękujemy młodzieży i dzieciom, dziękujemy ich opiekunom, nauczycielom i instruktorom za zaangażowanie i udział, dziękujemy naszym jurorom i jeszcze raz dziękujemy naszym darczyńcom: Fundacji “Energetyka na Rzecz Polski Południowej” oraz Wydziałowi Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Dziękujemy wszystkim za udział w festiwalu i zapraszamy już dziś do udziału w przyszłym roku.