Chociaż dwa tygodnie zimowych przygód już za nami, a dzieci oraz młodzież wróciły do szkolnych ław, to warto przypomnieć i podsumować tegoroczne ferie zorganizowane przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Tegoroczną Akcję Zima klub Niko oraz szczakowski Dom Kultury realizowały na dwa sposoby. W pierwszym tygodniu w obu placówkach odbywały się zaplanowane warsztaty artystyczne oraz rozmaite zabawy, w tym również karnawałowa, którą zaproponował Dom Kultury im. Z. Krudzielskiego.

Dzieci bawiły się w rytmach muzyki, w przerwach od tańca mogły delektować się poczęstunkiem, a także innego rodzaju atrakcjami. Nie zabrakło warsztatów z tworzenia masek karnawałowych, animacji i malowania buziek – mówi Kinga Jończyk, kierownik Domu Kultury.

W klubie Niko dzieci z kolei uczyły się technik origami i decoupage, a także szycia zabawek. Grupa wybrała się również do kina na film pt. „Wyfrunięci”.

W drugim tygodniu ferii placówki zorganizowały półkolonie tematyczne. Klub Niko zamienił się w szkołę magii i czarodziejstwa.

Nasze magiczne ferie rozpoczęliśmy oczywiście od spotkania z Tiarą Przydziału, która przydzieliła uczestników półkolonii do poszczególnych domów. Młodzi magicy wykonywali własne różdżki, a także tworzyli zaklęcia ochronne. Obowiązkowym punktem było też krakowskie Muzeum Iluzji. Magiczną przygodę zakończyliśmy w kinie, na seansie „Akademii Pana Kleksa” – podsumowuje Ewelina Ogiołda, kierownik zespołu obiektów Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

Dom Kultury z kolei zaoferował podopiecznym Gryfne Ferie w śląskim klimacie.

Konstruując plan Gryfnych Ferii kierowaliśmy się edukacją przez zabawę. Szukaliśmy atrakcyjnych miejsc, zjawisk, tradycji, które są ściśle związane ze śląskim regionem. Nasze województwo to ogromne bogactwo, sadzimy, że warto znać miejsce, w którym mieszkamy – mówi Kinga Jończyk.

W ramach Gryfnych Ferii dzieci odwiedziły Muzeum Śląskie, gdzie rozwiązując zagadki wyruszyły tropem Tomka Wilmowskiego. Dzięki Planetarium Śląskiemu mogły też odpowiedzieć sobie na wiele ciekawych pytań dotyczących kosmosu. Trafiły również do jednego z najbardziej kulturalnych miejsc na mapie śląska, czyli do Teatru Lalki i Aktora ATENEUM. Tam obejrzały spektakl o Królowej Śniegu.

Działo się również na tafli lodowiska. Choć nie było to łatwym zadaniem, to pracownicy MCKiS zrobili wszystko, by pomimo dość wysokich dodatnich temperatur na lodowisku pod Płaszczką mogły się odbyć zaplanowane lekcje łyżwiarstwa. Pod okiem wykwalifikowanego trenera przez dwa tygodnie ćwiczyły w sumie cztery grupy – dwie uczące się jazdy od podstaw i dwie składające się z osób szlifujących swoje umiejętności. Jaworznicka młodzież mogła też spędzić ferie w hali przy ul. Inwalidów Wojennych 18, gdzie w poniedziałki, środy i piątki odbywały się treningi siatkówki, a we wtorki i czwartki treningi piłki nożnej. Zajęcia podzielone były na dwie grupy – od godziny 12 na boisku spotykali się uczniowie szkół podstawowych, a o 13.30 starsi zawodnicy.

Sukcesem okazały się również Qukturalne ferie z rodziną, które w dniach o 1 do 4 lutego odbywały się w Hali Widowiskowo-Sportowej. W wydarzeniach uczestniczyło blisko 700 osób. Jako pierwsi, w czwartek 1 lutego, pojawili się Pan Magiczny i Pani Czarująca, którzy przed jaworznicką publicznością dali niezwykły pokaz iluzji. Drugiego dnia publiczność w Hali zgromadziła się na pokazie naukowym, w którego trakcie wykonywane były rozmaite doświadczenia z zakresu fizyki i chemii. Uniwersytet rozwoju pokazał również doświadczenia z użyciem suchego lodu, co zdecydowanie zrobiło największe wrażenie na zgromadzonych.

Sobota upłynęła na karnawałowym szaleństwie. Podczas największego w mieście balu animacyjnego bawili się i mali, i duzi. Wspólne tańce, zabawy, animacje były wspaniałą odskocznią od codzienności.

W wielkim finale Qulturalnych ferii zaprezentował się gliwicki teatr Lufcik na korbkę, którego aktorzy zaprezentowali spektakl pt. „Opowieść zimowa”, czyli historię nielubiącego zimy Utopca. Oprócz tego, że była to historia z morałem, to niosła za sobą również ekologiczne przesłanie, co należy robić, by zadbać o naszą planetę. Teatr podtrzymuje śląskie tradycje, legendy, a także gwarę, by nie poszły w zapomnienie.

Dziękujemy za wspólną zabawę i mamy nadzieję, że spędzicie z nami również lato – podkreślają pracownicy MCKiS.

 

Zobacz także: