Malują, rysują, zajmują się grafiką i fotografią, tkają, tworzą ceramiczne cuda…. A to wszystko wbrew przeciwnościom losu, zwątpieniu, zniechęceniu, zmęczeniu, wywołanym codziennymi obowiązkami i, w ostatnim czasie, także trudami pandemii. Członkinie nieformalnej grupy artystycznej „na przekór” działają razem od 20 lat. Z okazji jubileuszu, artystki zorganizowały w Galerii ExLibris w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie wystawę swoich najważniejszych prac. Wernisaż ekspozycji, zatytułowanej „Wciąż się dzieje”, odbył się w piątek, 15 października.

– 20 lat minęło tak szybko, że prawie przegapiłyśmy jubileusz. O tym, że mamy w tym roku ważną rocznicę, przypomniałam sobie przypadkiem. Uzupełniałam naszą kronikę i nagle uświadomiłam sobie, że grupa istnieje już przecież od 2001 roku – przyznaje Grażyna Baradziej-Tomiczek, założycielka „na przekór”. – Jubileuszową wystawę zorganizowałyśmy spontanicznie. Zresztą, tak to z nami bywa, że przeważnie idziemy na żywioł – uśmiecha się artystka, której konikiem jest malarstwo, niegdyś olejne, a obecnie akrylowe i pastelowe.

Do grupy należą twórczynie z Jaworzna, Bielska-Białej i innych miast regionu. Jej trzon, oprócz bielszczanki Grażyny Baradziej-Tomiczek, stanowią Bożena Grzywa (również z Bielska-Białej) i jaworznianki Dorota Pamuła i Aneta Baran. Wszystkie są absolwentkami cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego. Jeszcze na studiach zawiązały one, wspólnie z kilkoma innymi koleżankami, nieformalną grupę, która swoje początki miała w 2001 roku w pracowni grafiki warsztatowej prof. Eugeniusza Delekty. Od 2003 roku artystyczny team nosi nazwę, „na przekór”. Na przestrzeni lat dołączały nowe artystki, inne z kolei opuszczały grupę.

Obecnie należą do niej, oprócz założycielek, także czechowiczanka Ewa Cieślik, bielszczanki Jolanta Jutrzak i Anna Maria Tomiczek, jaworznianki Magdalena Ossysek i Karolina Pamuła oraz Renata Sejmej z Limanowej. Przez wiele lat z „na przekór” współpracowały także Anna Pławny, Bogusława Trzcińska i Małgorzata Wosik. Grupa ma na swoim koncie 13 zbiorowych i wiele indywidualnych ekspozycji. W ramach wystaw grupowych zaprezentowało się 22 twórców. Razem z grupą swoją twórczość pokazywali też niezrzeszeni z nią artyści. Na wystawie w Jaworznie można zobaczyć także prace Patrycji Tomiczek i Igi Tomiczek.

Panie z „na przekór” są aktywne na wielu polach.

– Przede wszystkim pracujemy zawodowo, mamy rodziny. Jesteśmy żonami, matkami, niektóre z nas babciami. Tworząc, udowadniamy natomiast, że mimo codziennych obowiązków i na przekór wszystkim przeciwnościom, jesteśmy w stanie realizować również swoje artystyczne pasje, które tak bardzo kochamy – podkreśla Dorota Pamuła, autorka obrazów olejnych, pasteli, grafik, zajmująca się także tkactwem i rękodziełem artystycznym. Od 27 lat prowadzi pracownię tkacko-graficzną w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy jaworznickim kole Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Panie z grupy “na przekór” działają już 20 lat | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: