O samoakceptacji, emocjach oraz bezpieczeństwie i kulturze w komunikacji miejskiej mówią, w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie.

Ogólnopolska inicjatywa polega na tym, że młodzi ludzie tworzą projekty społeczne, realizują je i zbierają cenne punkty. Dzięki temu nabywają kompetencje, które pomogą im w dostaniu się na studia i odnalezieniu się na rynku pracy. A dodatkowo, przekazują swoim rówieśnikom cenną wiedzę, dotyczącą różnych dziedzin życia.

– Uczniowie naszej szkoły realizują trzy wartościowe kampanie społeczne, „Poza Kanonem”, „Brain maze” i „Busafe” – wymienia Anna Kosobudzka, nauczycielka, sprawująca pieczę nad projektami młodzieży z CKZiU. – W ramach projektu „Poza Kanonem” jego pomysłodawczynie mówią o tym, jak zaakceptować samego siebie. Przekonują, że każdy z nas jest wyjątkowy i wartościowy. „Brain maze” dotyczy świadomego panowania nad emocjami, radzenia sobie ze stresem. Natomiast w ramach kampanii społecznej pn. „Busafe” uczniowie chcą promować wśród mieszkańców Jaworzna właściwe zachowania w środkach komunikacji miejskiej – opowiada nauczycielka.

Uczestnicy „Zwolnionych z Teorii” działają w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie i Tik Toku. Tam publikują posty i filmiki. Udzielają się też w przestrzeni miejskiej, organizując spotkania, prelekcje i rozmaite wydarzenia. Wszyscy są uczniami 4. klasy na kierunku technik reklamy.

Autorkami projektu „Poza Kanonem” jest sześć uczennic. To Wiktoria Patucha, Julia Szuster, Julia Kamińska, Kinga Głodek, Milena Kopciak i Marcelina Rybak. – Nasz projekt ma uświadomić młodym ludziom, że nie trzeba wpisywać się w kanony piękna XXI wieku, aby czuć się ze sobą dobrze. Internet bardzo wpływa na postrzeganie samego siebie. Chcemy uświadomić, jak bardzo media wpływają na człowieka i jakie mogą być tego konsekwencje – podkreślają uczennice i zachęcają, by razem z nimi postawić pierwszy krok na drodze do samoakceptacji. W ramach projektu nastolatki zorganizowały m.in. spotkania z ekspertkami i warsztaty z robienia makijażu, pielęgnacji twarzy i doboru kosmetyków. Do współpracy zaprosiły m.in. Barbarę Gędłek, niezależną dyrektor MaryKay, Stowarzyszenie Amazonek, Piotra Czarnotę, prowadzącego blog pt. „Życie kołem się toczy”.

Projekt „Brain maze” dotyczy zagadnień związanych z emocjami | fot. Materiały CKZiU Jaworzno

Projekt „Brain maze” to z kolei kampania, która ma pokazać młodzieży, jak świadomie panować nad emocjami, rozumieć siebie. Jej autorami są Anna Bień, Kinga Dziurdzikowska i Patryk Grabania. – Kierujemy nasze działania głównie do młodzieży, która z powodu trudności związanych z wejściem w dorosłość, często ma problem z zapanowaniem nad swoimi uczuciami – wyjaśniają. – Brak opanowania strefy emocjonalnej może powodować wiele trudności w życiu dorosłym. Jest to problem, który dotyka większości z nas. Jest on związany z hormonami, stresem, sytuacjami rodzinnymi – tłumaczą.

W ramach „Brain maze” uczniowie nawiązali współpracę z brainolożką Marzeną Grochowską, Fundacją Dobra Porażka i prof. Markiem Kaczmarzykiem. Na facebookowym profilu projektu publikują też różne porady, dotyczące emocji, przeżywania porażek, radzenia sobie ze stresem. Informacja o ich projekcie pojawiła się nie tylko na polskich stronach internetowych, ale również za granicą. Kampanię młodzieży z CKZiU wsparła bowiem Dana Foundation, czyli organizacja, która prowadzi globalną kampanię Brian Awareness Week. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat postępów i korzyści płynących z badań nad funkcjonowaniem mózgu.

Trzeci z projektów nosi nazwę „Busafe” i realizują go Szymon Barański, Kamil Dyba, Andrzej Kuś. – Chcemy naświetlić problem braku kultury w transporcie publicznym i wpoić naszym rówieśnikom zasady zachowania bezpieczeństwa w podróży – wyjaśniają uczniowie. Swój projekt realizują we współpracy z PKM-em Jaworzno. Porady na temat kultury i bezpieczeństwa w autobusach umieścili w mediach społecznościowych i na plakatach. Zaprezentowali tam zasady obowiązujące podczas jazdy komunikacją publiczną i podczas oczekiwania na autobus na przystankach, np. to, że w ich obrębie nie wolno palić papierosów. Z kolei w autobusach należy trzymać się poręczy.

„Busafe” to kampania nt. kultury i bezpieczeństwa w komunikacji publicznej | fot. Materiały CKZiU Jaworzno

Uczestnicy „Zwolnionych z Teorii” zostaną finalistami olimpiady i otrzymają międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami, wydawany przez Project Management Institute ATP. Autorzy najlepszych projektów zostaną także nagrodzeni „Złotymi Wilkami”.

AZ-H

Autorki projektu „Poza Kanonem”
| fot. Materiały CKZiU Jaworzno

Zobacz także: