Wyklęci – trudna historia
wirtualna wystawa w “Wedze”

1 marca po raz 11. w Polsce obchodzony był “Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w Klubie “Wega” została przygotowana multimedialna ekspozycja poświęcona żołnierzom powojennego antykomunistycznego podziemia. Od początku marca Klub zaprasza do wirtualnego zwiedzania wystawy na fanpage’u MCKiS.

Kilka dni wcześniej pod hasłem “Wyklęci – przywróćmy ich pamięci” na Facebooku MCKiS Klub “Wega” zachęcał do wykonania plakatu, prezentując krótką notkę historyczną i kilka kadrów przypominających, jak obchodzono poprzednie rocznice. 
Plakat wykonywano także podczas zajęć plastycznych na Skypie.

Żołnierze Wyklęci to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako “żołnierzy drugiej konspiracji” lub “Żołnierzy Niezłomnych”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym, które zostało ustanowione w 2011 roku, w hołdzie poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym żołnierzom drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Dopiero od niedawna mówi się i pisze o Wyklętych. Młode pokolenie bardzo powoli i niechętnie próbuje oswajać się z tymi treściami. Starsi – przez lata z podręczników poprzedniego ustroju poznawali być może zafałszowaną historię. Co jest prawdą, a co fałszem? W co wierzyć? Prawda historyczna nakazuje pamiętać, iż wśród rzeszy bohaterów zdarzały się także postacie kontrowersyjne, nie przynoszące chluby towarzyszom broni.

Niech wystawa, która zaledwie zarysowuje problem, będzie zachętą, by dowiedzieć się więcej o tej trudnej karcie w historii Polski.

Tekst: Wanda Ciołczyk

GALERIA 

Zobacz także: