Blisko 800 kilometrów wodociągu, około 5 milionów metrów sześciennych wody pitnej rocznie. Do tego niemal 600 kilometrów sieci kanalizacyjnej. Te pokaźne liczby dotyczą naszego miasta, w którym za dostarczanie wody do domów mieszkańców i za odprowadzanie z nich ścieków odpowiada spółka Wodociągi Jaworzno. Z okazji przypadającego na 22 marca Światowego Dnia Wody, pracownicy jaworznickiego przedsiębiorstwa, jak co roku, przypominają jaworznianom o tym, jak wielkie znaczenie ma ona dla naszego życia. Wodociągi już po raz kolejny otworzą swoje podwoje w najbliższą sobotę, 19 marca, by pokazać, jak wygląda praca wodociągowców od kuchni. Zapisy na dzień otwarty już się zakończyły, ale spóźnialscy mogą jeszcze pytać o wolne miejsca, dzwoniąc do organizatorów pod numer 32 318 60 64 (w godz. od 7 do 15).

Wracamy z Dniem Otwartym po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią. Tegoroczna edycja odbędzie się w nowej formule. W ramach wcześniejszych zapraszaliśmy na objazdową wycieczkę autokarową. Tym razem mieszkańcy decydowali przy zapisach, który obiekt lub technologię chcą zobaczyć. Będziemy na nich czekać w trzech miejscach: przy ujęciu wody pitnej Piaskownia przy ul. Bukowskiej, w bazie sprzętowej przy ul. św. Wojciecha 34 i w oczyszczalni ścieków przy ul. Dąb 105 – wymienia Sławomir Grucel, rzecznik prasowy Wodociągów Jaworzno. – Zdecydowaliśmy się na zmianę formuły z dwóch względów. Po pierwsze, chcemy uniknąć sytuacji gromadzenia się sporej grupy osób w autokarze. Po drugie, dochodziły do nas opinie, że zwiedzający są zainteresowani zwiedzaniem nie wszystkich, ale tylko jednego, konkretnego obiektu. Na przykład ktoś chciałby jedynie poznać technologię uzdatniania wody na terenie Piaskowni, a ktoś inny przyjrzeć się z bliska sprzętowi, wykorzystywanemu przez naszych pracowników np. do udrażniania kanalizacji, a także naszym śmieciarkom czy piaskarkom – tłumaczy dalej rzecznik.

Światowy Dzień Wody jest obchodzony na świecie 22 marca od 1993 roku, a ustanowiło go Zgromadzenie Ogólne ONZ, rezolucją z 22 grudnia 1992 roku w ramach konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Brazylii. Celem świętowania tego dnia jest zwrócenie uwagi krajów wysokorozwiniętych na problemy z dostępem do wody w wielu częściach świata i przypomnienie, jak prawidłowa gospodarka wodna kraju wpływa na jego kondycję gospodarczą i społeczną.

Jaworznianie mogą się cieszyć z nieograniczonego dostępu do wody pitnej. Nasze miasto jest zaopatrywane w nią z pięciu ujęć. Z UW Galmany wędruje ona do kranów w domach na Warpiu i do określonych części śródmieścia, Podwala, Podłęża i Osiedla Stałego. Woda z UW Dobra jest przesyłana do Ciężkowic, Pieczysk i częściowo do śródmieścia, a ta z UW Bielany – na Bory. W Jaworznie mamy też dwie stacje uzdatniania wody – „Jarosława Dąbrowskiego” i „Piaskownię”. Pierwsza z nich znajduje się w Jeleniu i produkuje wodę pitną dla Byczyny, Cezarówki Dolnej i Jelenia. Stacja Uzdatniania Wody „Piaskownia”, która jest jedynym ujęciem wody powierzchniowej w mieście, znajduje się natomiast w pobliżu Sosiny, z której woda trafia magistralą do ponad połowy mieszkańców Jaworzna (Szczakowej, Góry Piasku, części śródmieścia, Podwala, Podłęża i Osiedla Stałego). Woda z Piaskowni transportowana jest też do zbiorników wyrównawczych na Warpiu, gdzie miesza się z tą z UW Galmany. Produkowana przez Wodociągi Jaworzno woda poddawana jest stałej kontroli jakościowej. Kontroli poddawane są próbki wody surowej, uzdatnionej na ujęciach oraz próbki wody pobrane bezpośrednio u odbiorców. Również z tajnikami i metodami badań wody, zapisani na Dzień Otwarty mieszkańcy będą mogli się zapoznać, odwiedzając pomieszczenia laboratorium.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca | fot. Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: