Jaworznicki Klub Sportowy Victoria, najstarszy górniczy klub w Polsce, obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania.

Jako początek działalności klubu przyjmowana jest data 18 listopada 1918 roku.

Działacze, zawodnicy i pracownicy klubu już szykują się do jubileuszu, który ma się odbyć 9 września na stadionie miejskim przy ulicy Krakowskiej. Przyjmie on charakter święta sportowo-rodzinnego. W planie jubileuszowych wydarzeń są spotkania towarzyskie. M.in. turniej drużyn dziecięcych, mecz oldboyów, prowadzone są także rozmowy, których zwieńczeniem ma być rozegranie spotkania z którąś ze znaczących drużyn ekstraklasy. Jak zapewniają organizatorzy, będzie to prawdziwe sportowe święto, na które przewidziano dodatkowo sporo niespodzianek.

A wszystko zaczęło się w 1918 roku, kiedy Emil Dawidowicz, Rudolf Hota i Rudolf Glosera założyli Towarzystwo Sportowe. Jaworznicki klub przyjął nazwę “TSV Jaworzno”. Jest on oficjalnie uznawany za pierwszy klub, jaki powstał w naszym mieście. Okres międzywojenny to czas prężnego rozwoju klubu. Z całego miasta napływała młodzież, która zasiliła działające wówczas sekcje: piłki nożnej, lekkoatletyczną, siatkówki. Towarzysko rozgrywane były mecze koszykówki i hokeja na lodzie. Próbowano również sił w walkach bokserskich. Pierwsza drużyna piłkarska, licząca 20 piłkarzy, rozgrywała mecze z drużynami z Krakowa, Sosnowca i Śląska, a także z niemiecką drużyną “Bielitz” Sportverein, z którą wygrała 4:3. W 1929 r. klub doczekał się własnego stadionu. Powstały wówczas nowe sekcje: kolarska, tenisa ziemnego i stołowego. Z kolejnym rokiem klub zyskał znaczenie w powiecie, a drużyna piłkarska walczyła w klasie B (obecna III liga).

Podczas okupacji stadion klubu mocno ucierpiał, zaginęło też mnóstwo sportowych pamiątek. Wielu sportowców zaangażowało się w ruch oporu, co przypłacili życiem. Po wojnie działalność Victorii reaktywowano. Dzięki miłośnikom sportu, działaczom, sportowcom, kibicom, drużyna piłkarska zyskała sprzęt sportowy i boisko piłkarskie. W 1958 r. piłkarze awansowali do A-klasy. Lata 60. minionego stulecia były rozkwitem sekcji piłki nożnej. Victoria najpierw awansowała do krakowskiej ligi okręgowej, a po trzech sezonach zdobyła mistrzostwo III ligi i zyskała awans do II ligi ogólnopolskiej, w której grała cztery sezony. W sezonie 1967/1968 zajęła 14 miejsce, co było równoznaczne ze spadkiem do III ligi. W latach 70. prężnie działała sekcja lekkoatletyczna, a jej zawodnik Kazimierz Orzeł został olimpijczykiem.

Upragniony awans do II ligi był możliwy dopiero po 15 latach, a zdecydował o tym remis w meczu z Garbarnią Kraków w 1983 r. Niestety, w 1986 r. drużyna spadła z zaplecza ekstraklasy do III ligi, a w 1988 r. do IV ligi. Lata 90. były przede wszystkim triumfem sekcji bokserskiej, która trzykrotnie zdobywała drużynowe mistrzostwo Polski.

Na przestrzeni stu lat Victoria siedem razy zmieniała nazwę. Wychowała również wielu piłkarzy, którzy awansowali do klubów pierwszoligowych lub reprezentacji Polski, to m.in.: Jan Urban, Ryszard Czerwiec, Michał Chrapek.

W 2011 r. Victoria Jaworzno została zlikwidowana, a w 2014 roku powołana jako Stowarzyszenie Victoria 1918 Jaworzno.

Przypomnijmy jeszcze, że piłkarze Victorii zakończyli sezon 2017/2018 na IV miejscu Ligi Okręgowej. W tej chwili odpoczywają, ale już w połowie sierpnia wrócą na murawę. Ich celem będzie awans do wyższej ligi.

Klub zmieniał nazwę

1918-1939
Towarzystwo Sportowe “Victoria” Jaworzno

1945-1952
Robotniczy Klub Sportowy “Victoria” Jaworzno

1952-1956
Klub Sportowy “Górnik”

1956-1974
Górniczy Klub Sportowy “Victoria” Jaworzno

1974-1981
Górniczy Klub Sportowy “Jaworzno”

1981-2011
Górniczy Klub Sportowy “Victoria” Jaworzno

2014
Victoria 1918 Jaworzno

Tekst: Ewa Szpak

Wszyscy żyli piłką

bogdan-bogaczBogdan Bogacz – wiceprezes ds. finansowych (1964-1968), wiceprezesa sekcji motorowej

To były dobre czasy, byliśmy w doskonałej formie, wszyscy wtedy żyli piłką. Byliśmy wówczas klubem znanym i mieliśmy rzesze kibiców, którzy przychodzili na każdy mecz. Pracownicy kopalni płacili składki po 20 zł i dostawali karnet na wszystkie mecze Victorii. Gdy mieliśmy organizowane mecze wyjazdowe, to razem z nami jechali kibice, dla nich były przygotowane specjalne autobusy. Sekcją motorową zajmowałem się od 1945 roku, organizowałem kursy na prawo jazdy. Było nas widać podczas różnych rajdów, uroczystości

Olimpijski medal

zbigniew-polizioZbigniew Polizio – prezes w latach 1975-1979

Byłem trampkarzem Victorii Jaworzno, potem juniorem aż do 10 klasy LO. Po latach przyszło mi się znaleźć w innej roli – prezesa klubu, który powstał z połączenia Victorii Jaworzno, Górnika Jaworzno i Azotanii Jaworzno. Organizacyjnie wzmocniłem klub przydzielając poszczególne sekcje zakładom opiekuńczym. Osiągnięcia klubu w tym okresie to udział Kazimierza Orła w Olimpiadzie w Montrealu w roku 1976, wygranie półfinałów w piłce siatkowej do II ligi w roku 1978 oraz wejście do II ligi bokserów w roku 1979.

Mecz o wszystko

ryszard-ochmańskiRyszard Ochmański – zawodnik drużyny piłki nożnej w latach 80.

Grałem w drużynie Victorii, gdy wywalczyła upragniony awans do II ligi. To był niesamowity mecz, najważniejszy dla nas. 19 czerwca 1983 roku graliśmy na naszym stadionie przy 8-tysięcznej widowni mecz z Garbarnią Kraków. Panowała wtedy wyśmienita atmosfera, przed wejściem czekała orkiestra, która w razie zwycięstwa miała nam grać. Emocje były wprost niesamowite. To był mecz o wszystko, a nas ratował wtedy nawet remis. Udało nam się zremisować 1:1. Jaki był wówczas szał! Kibice wpadli na murawę i długo jeszcze wspólnie fetowali nasz awans.

Piękne czasy

sylwester-chrapekSylwester Chrapek – trener I drużyny juniorów w latach 1978-1986

Moja przygoda z klubem Victoria zaczęła się dużo wcześniej, bo w 1958 roku, kiedy zostałem zawodnikiem drużyny bokserskiej. Trenowałem w nim prawie 18 lat, bo do 1976 roku, dwa razy zdobyłem mistrzostwo okręgu województwa krakowskiego. Potem pracowałem z młodzieżą jako trener, a wówczas ta dyscyplina sportu była bardzo popularna. Jeden z moich zawodników Zbigniew Michalik zdobył mistrzostwo okręgu. Później trenowałem seniorów i moi zawodnicy Aleksander Toczek i Rafał Chrapek zostali mistrzami Polski. To były dla mnie piękne czasy.

Mistrzostwo Polski

włodzimierz-kromkaWłodzimierz Kromka – kierownik drużyny bokserskiej 1987-2004

Przez trzy lata z rzędu w: 1993, 1994 i 1995 roku jako GKS “Victoria” Jaworzno zdobyliśmy mistrzostwo Polski. To były najbardziej znane i znaczące dla boksu jaworznickiego lata. Udało nam się skompletować silny zespół dzięki takim zawodnikom jak: Jurek Struzik (waga 54 kg), Piotr Jałowiec (57 kg), Robert Gortat (75 kg), Krzysztof Rojek (waga ciężka +91 kg). Najciekawsze i najsmaczniejsze było niebywałe osiągnięcie z 1993 r., kiedy z ostatniego miejsca w tabeli awansowaliśmy, zdobywając tytuł Drużynowego Mistrza Polski w Boksie.

Zobacz także: