Miejski program poprawy bezpieczeństwa TARCZA działa w Jaworznie już od 20 lat. W jego realizację angażują się nie tylko funkcjonariusze policji czy straży miejskiej, ale cała miejska społeczność. Efekt to poprawa poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Jaworzna i korzystne statystyki.

Program ruszył w 2004 roku. Był odpowiedzią na wyniki badań, z których wynikało, że ponad 60 proc. ankietowanych nie czuje się bezpiecznie w swoich dzielnicach, a 21 proc., jako przyczyny tego stanu rzeczy, wskazało chuligaństwo, rozboje i napady. Pomysł był taki, by program angażował wszystkich zainteresowanych. Efekty przyszły szybko.

– Już w 2006 roku respondenci w 52 proc. stwierdzili, że program TARCZA wpłynął na poprawę bezpieczeństwa oraz wskazali już tylko 3 dzielnice, w których nie czują się bezpiecznie. Z każdym badaniem statystyki się poprawiały, aż w 2023 roku pokazały, iż poziom bezpieczeństwa w mieście 19,41 proc. ankietowanych ocenia bardzo dobrze, 60,91 proc. raczej dobrze, tylko 1,72 proc. raczej źle, a 1,05 proc. bardzo źle. To oznacza, że negatywną ocenę wyraża niespełna 3 proc. mieszkańców – wylicza Bartosz Nowak, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Stopniowo rosła też liczba zgłoszeń od mieszkańców. Po wprowadzeniu TARCZY rocznie było ich kilkadziesiąt, a teraz jest około tysiąca.

– Zgłoszenia, jakie otrzymuje od mieszkańców Straż Miejska w Jaworznie, dotyczące m.in. wybryków chuligańskich, dewastacji oraz kradzieży mienia komunalnego są realizowane przez strażników miejskich w trybie priorytetowym. Ponadto rozwój systemu monitoringu miejskiego pozwala funkcjonariuszom Straży Miejskiej na szybsze reagowanie na przejawy wandalizmu i chuligaństwa w przestrzeni miejskiej – mówi Daniel Wojtarowicz, młodszy inspektor w Referacie Organizacyjnym w Wydziale Straży Miejskiej w Jaworznie.

W ramach TARCZY miasto dofinansowuje posterunki policji, punkty konsultacyjne dzielnicowych oraz etaty dzielnicowych i dodatkowe godziny pracy policjantów. Dzięki temu w mieście jest więcej patroli. – Są to patrole mieszane ze strażnikami miejskimi, zmotoryzowane lub rowerowe. Policjanci i strażnicy kontrolują skwery, parki, drogi rowerowe i tereny rekreacyjne, gdzie latem chętnie odpoczywają mieszkańcy Jaworzna i przyjezdni – mówi mł. asp. Justyna Wiszowaty, oficer prasowy KMP Jaworzno.

Łukasz Kolarczyk

zastępca prezydenta Jaworzna

W ciągu 20 lat działania programu poprawy bezpieczeństwa „Tarcza” odsetek dewastacji, chuligańskich wybryków czy wykroczeń w Jaworznie zmalał. To efekt dobrej współpracy wszystkich służb miejskich, a także zaangażowania samych mieszkańców. Dziś Jaworzno jest jednym z najbezpieczniejszych miast naszego województwa. Każdego roku dofinansowujemy działania poprawiające bezpieczeństwo. Przez ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy w ramach Tarczy wiele ważnych przedsięwzięć. Zorganizowaliśmy liczne prelekcje i pikniki w ramach Akademii Bezpieczeństwa. Skierowane były do każdego mieszkańca. W ubiegłym roku zainaugurowaliśmy kampanię pn. „Widzimy się na pasach”. Dofinansowujemy etaty dzielnicowych i dodatkowe patrole. Kupiliśmy nowe radiowozy, wozy strażackie i inwestowaliśmy w monitoring miejski. To wspólne zaangażowanie przekłada się na komfort i poczucie bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. W ramach programu na bieżąco rozmawiamy, analizujemy i konsultujemy ze służbami oraz ekspertami sprawy bezpieczeństwa w mieście. TARCZA podnosi bezpieczeństwo w Jaworznie poziom wyżej.

Policja otrzymała też psa patrolowo-tropiącego, a strażnicy miejscy psa do wykrywania narkotyków. Zainwestowano w monitoring wizyjny miasta oraz monitoring wjazdów do miasta. Wdrożono kampanie informacyjne i akcje profilaktyczne. Policja oraz Straż Miejska otrzymały nowe radiowozy. Na komendzie policji pojawił się alkotester. Ponadto mundurowi pomagają w znakowaniu sprzętu na działkach oraz znakowaniu rowerów. Kontrolują złomowiska. Realizowane są też wspólne patrole Straży Miejskiej i Straży Ochrony Kolei.

TARCZA to również edukacja. Przykładem jest Akademia Bezpieczeństwa, na którą składają się warsztaty i ciekawe prelekcje, czy kampania „Widzimy się na pasach”, która uczulała pieszych i kierowców, by w rejonie pasów zachowywali szczególna ostrożność.

– Współpraca policji z innymi służbami miejskimi jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdziałać więcej w kwestii bezpieczeństwa mieszkańców – opowiada mł. asp. Justyna Wiszowaty.

Mieszkańcy mogą zgłaszać interwencje m.in. poprzez „Krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa”. To aplikacja, dzięki której można anonimowo i w prosty sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa.

– Program TARCZA był i jest potrzebny. Spełnił swoje założenia i przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa w mieście. Wzrosła wykrywalność drobnej przestępczości oraz liczba wykroczeń ujawnionych dzięki monitoringowi. Między miastem a służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w mieście oraz wszystkimi partnerami programu nawiązała się systematyczna i bardzo dobra współpraca – podkreśla Bartosz Nowak z UM w Jaworznie.

Natalia Czeleń

„Widzimy się na pasach” to jedna z kampanii przeprowadzonych w ramach programu poprawy bezpieczeństwa TARCZA | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: