Uczniowie klasy 3b Technikum nr 5 z jaworznickiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego chcą nauczyć Polaków, jak nie marnować jedzenia. Co roku supermarkety, restauracje i mieszkańcy gospodarstw domowych wyrzucają bowiem do kosza około 5 mln ton artykułów spożywczych. Dlatego Paulina Ociepka, Nina Nachel, Aleksandra Susek, Wiktor Pawuska i Bartosz Żak rozpoczęli kampanię w mediach społecznościowych, w ramach której pokazują, jak w łatwy sposób można zapobiec niszczeniu żywności. Swój projekt pn. „Don’t Waste” realizują w ramach ogólnopolskiej platformy „Zwolnieni z Teorii”. Za dobrze przeprowadzoną kampanię mogą dostać bonusy, np. w postaci dodatkowych punktów na studia.

– Naszym pierwszym pomysłem było przeprowadzenie ankiety, dzięki której mogliśmy się zorientować, ile osób stara się nie wyrzucać żywności oraz jakie ma na to sposoby. Po analizie wyników postanowiliśmy promować materiał informacyjny w mediach społecznościowych – podkreśla Paulina Ociepka. – W ramach kampanii chcemy promować wiedzę na temat niemarnowania jedzenia i pokazać naszym odbiorcom, że małe rzeczy, jak np. sporządzenie listy zakupów z potrzebnymi artykułami może pomóc naszemu środowisku – tłumaczy.

Jaworzniccy uczniowie chcą dotrzeć do internautów trzema kanałami – przez Facebooka, Instagram i Tik Toka. Na dwóch pierwszych zamieszczają posty edukacyjne o tym, jak zapobiegać marnowaniu żywności. Są w nich zawarte konkretne porady, jak np. ta, by przechowywać produkty zgodnie z zaleceniami producenta i zwracać uwagę na datę ważności, by kupować tylko potrzebne rzeczy i planować posiłki na kolejne dni. Uczniowie radzą też, by wykorzystywać ugotowane produkty, np. zrobić z nich sałatkę lub zapiekankę, a to, czego nie zjemy, zamrażać. Na Tik Toku zamieszczają z kolei, nierzadko pełne humoru, uświadamiające filmiki.

Swoją kampanię jaworznicka młodzież realizuje we współpracy z platformą Zwolnieni z Teorii, założoną przez fundację o tej samej nazwie. To inicjatywa adresowana do studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych. Idea jest taka, by zachęcić młodych ludzi do działania i pomóc im zdobyć praktyczne kompetencje, dzięki którym łatwiej wejdą na rynek pracy. Współpraca z platformą Zwolnieni z Teorii zachęca do działań w kilkuosobowych zespołach. Dzięki wspólnemu realizowaniu projektów (mogą one dotyczyć różnych sfer życia, np. kultury, sportu, nowych technologii, przestrzeni miejskiej, sztuki), młodzież ma szansę nauczyć się pracować w grupie i zdobywa jakże cenne umiejętności komunikacji międzyludzkiej. A dodatkowo robi coś dobrego dla innych.

Liderzy platformy dają młodym ludziom praktyczne wskazówki, które prowadzą ich krok po kroku przez realizację projektu.
– Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania. A jak się postara, otrzymuje „Złote Wilki”, czyli nagrody dla najlepszych projektów w Polsce. Każdy, kto ukończy projekt w ramach Zwolnionych z Teorii, zdobywa międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP – tłumaczą pomysłodawcy platformy, która istnieje od 2014 roku. Skorzystało z niej już kilkadziesiąt tysięcy osób, które dotarły do milionów beneficjentów swoich projektów.

Uczniowie z Jaworzna zapraszają do śledzenia ich kampanii.

– Dołączcie do nas, by wspólnie walczyć przeciw marnowaniu jedzenia – zachęca Wiktor Pawuska. – Znajdziecie nas na Fb, wpisując w lupce „@dontwaste.zzt  ”, i pod tym samym hasłem na Instagramie i na Tik Toku – informuje.

 

Anna Zielonka-Hałczyńska

Zobacz także: