W najbliższą sobotę, czyli 4 grudnia, obchodzić będziemy Barbórkę. W tym roku górnicze święto celebrowane będzie skromnie ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem i związane z pandemią zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.

– Ze względów profilaktycznych w TAURON Wydobycie nie odbędzie się w tym roku tradycyjna akademia barbórkowa, a obchody ograniczą się jedynie do wewnętrznego spotkania dla pracowników, którzy otrzymali odznaczenia państwowe i branżowe. Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni i w formule zapewniającej zachowanie bezpiecznych odległości, a wszyscy jego uczestnicy będą przy wejściu  proszeni o okazanie dokumentu potwierdzającego szczepienie – zapowiada Daniel Iwan, rzecznik prasowy TAURON Wydobycie.

Już w ubiegłym roku w kopalniach wchodzących w skład spółki TAURON Wydobycie, w tym w jaworznickim Zakładzie Górniczym Sobieski, z powodu pandemii Barbórka była bardzo skromna. Zrezygnowano z uroczystych akademii i karczm piwnych, a obchody ograniczono do mszy świętej. Początkowo planowano, że teraz uda się zorganizować centralną akademię barbórkową jednak rosnąca liczba zachorowań zmusiła górników do weryfikacji tych planów.

– Dzięki wzmożonym środkom bezpieczeństwa górnicy z zakładów w Jaworznie, w Libiążu i w Brzeszczach mogli dotychczas efektywnie pracować pomimo sytuacji pandemicznej. Zależy nam na dalszym minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, stąd tegoroczne obchody barbórkowe w spółce będą miały charakter symboliczny. Bezpieczeństwo górników stawiamy zawsze na pierwszym miejscu – podkreśla Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

A pracy górnicy mają sporo. Właśnie zwiększono do siedmiu liczbę frontów wydobywczych, realizujących produkcję w kopalniach w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach. W Zakładzie Górniczym Sobieski uruchomiono nowy front wydobywczy w partii Brzezinka. Złoże mieści się pod obszarami leśnymi, a jego zasoby przemysłowe to 21 mln ton, natomiast zasoby operatywne to około 12 mln ton.

– Obecnie jaworznicka kopalnia prowadzi eksploatację trzema ścianami. Eksploatacja pokładu Brzezinka 1 w połączeniu z procesem wzbogacania w zmodernizowanym zakładzie przeróbczym ZG Sobieski umożliwia produkcję surowca o najlepszych oczekiwanych parametrach dla energetyki – podkreśla Roman Gąska, wiceprezes zarządu ds. technicznych spółki wydobywczej

Spółka odnotowuje ostatnio znacznie większe zapotrzebowanie na swoje produkty i to zarówno dla dużych podmiotów gospodarczych, jak i dla klientów indywidualnych.

– W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel, co również przełożyło się na wysoki poziom sprzedaży naszych produktów paliwowych. Tegoroczna produkcja węgla będzie w Spółce wyższa o ponad 500 tysięcy ton w stosunku do roku 2020. Dzięki dobrej koniunkturze rynkowej ograniczyliśmy ilość węgla zalegającego na zwałach i można spodziewać się, że wpłynie ona na znaczący wzrost przychodów w 2022 roku – mówi Jacek Pytel.

Grażyna Dębała

Pracownicy dyspozytorni kontrolują ruch zakładu górniczego | fot. Materiały TAURON Wydobycie

Zobacz także: