Do końca wakacji PKM Jaworzno testować będzie nową usługę transportu na żądanie. Rozwiązanie dotyczy na razie wyłącznie osiedla Sfera. Jeśli jednak ta usługa okaże się popularna, to może w przyszłości zostać wykorzystana również w innych częściach naszego miasta.

Wygodny, elektryczny minibus, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, już wozi mieszkańców Sfery – zgodnie z ich życzeniem – na przystanek GEOsfera lub Niedzieliska. Stamtąd mogą kontynuować podróż już regularnymi liniami PKM Jaworzno. Usługa transportu na żądanie jest darmowa.

Zamówienie transportu na żądanie możliwe jest wyłącznie przy użyciu aplikacji Blees. Pasażer z dostępnej listy wybiera przystanek, z którego chce zostać zabrany oraz ten docelowy. Wskazuje też godzinę odjazdu lub godzinę, o której chce być w miejscu docelowym. System zaplanuje podróż tak, by we wskazanym miejscu być na czas.

PKM Jaworzno testuje nową usługę. Chodzi o transport na żądanie. Niewielki, elektryczny bus od poniedziałku, 14 czerwca, dowozi pasażerów z osiedla Sfera na dwa najbliższe przystanki. Nie trzeba już docierać na nie pieszo. To rozwiązanie ma ułatwić mieszkańcom dostęp do miejskiej komunikacji, a PKM przynieść oszczędności. Przejazd na zamówienie jest darmowy. Na razie nowa usługa świadczona będzie do końca wakacji, ale jeśli to rozwiązanie się sprawdzi, to być może zostanie wykorzystane również w innych częściach Jaworzna.
Jeżeli system okaże się popularny, to jesteśmy bardzo zainteresowani tym, by na terenach podmiejskich zamienić duże, rzadko kursujące autobusy na małe, lepiej dopasowane do potrzeb pojazdy na żądanie – zapowiada Maciej Zaremba, rzecznik prasowy PKM Jaworzno.

Aby skorzystać z nowej usługi jaworznickiego przewoźnika, trzeba pobrać specjalną aplikację Blees, która optymalizuje trasę przejazdu i planuje dostępność pojazdu dla innych pasażerów. Co ważne, nie jest możliwe telefoniczne złożenie zamówienia na transport na żądanie lub umówienie go w trakcie bezpośredniej rozmowy z kierowcą. Aplikacja jest więc niezbędna. Jej obsługa jest bardzo prosta. Pasażer z dostępnej listy wybiera przystanek, z którego chce zostać zabrany, i podaje godzinę odbioru lub godzinę, o której chce dotrzeć na miejsce. System tak wszystko przeliczy, aby o wskazanej porze wysiadać na wybranym przystanku.

Sfera jest jednym z najnowszych osiedli na terenie miasta. Budowa pierwszego etapu Sfery ruszyła w 2016 roku. Wtedy w osiedlu wybudowano 84 mieszkania w 9 budynkach. Zainteresowanie tą lokalizacją od początku było ogromne. W ciągu niespełna pięciu lat wybudowano tam już ponad trzysta mieszkań, a to jeszcze nie koniec. Trwa bowiem czwarty etap rozbudowy osiedla, w którym powstaną jeszcze 63 mieszkania przeznaczone na wynajem. Wszystkie od dawna są zarezerwowane. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace budowlane zakończą się jeszcze w tym roku, a osiedle Sfera będzie wówczas miało blisko czterysta mieszkań.

W przypadku jaworznickiej Sfery bus będzie zabierał pasażerów z przystanków położonych w trzech miejscach osiedla i w zależności od zamówienia zawiezie ich na przystanek przy GEOsferze lub w Niedzieliskach, skąd można kontynuować podróż wybraną regularną linią PKM Jaworzno.

Kursy na żądanie realizowane są w Jaworznie przy wykorzystaniu nowoczesnego, elektrycznego busa, dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Z nowej usługi pasażerowie korzystać będą mogli w dni robocze, w godzinach od 8 do 16.

Do podobnych rozwiązań przymierza się Sosnowiec. Jednak w stolicy Zagłębia minibus na żądanie zamawiany przez aplikację zastąpi nocne tramwaje. Bus będzie woził pasażerów w godzinach od 23 do 5. Pierwszy nocny minibus wyjedzie na ulice Sosnowca 1 lipca. Tutaj też dodatkową usługę uruchomiono na razie w formie testów. – To program pilotażowy, który będzie funkcjonował do końca roku. Jeśli się sprawdzi, będziemy analizować zasadność jego wprowadzenia na innych liniach – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Podobne rozwiązania funkcjonują już między innymi w Krakowie i Szczecinie.

Grażyna Dębała

Elektryczny minibus od poniedziałku wozi pasażerów ze Sfery | fot. Materiały PKM Jaworzno