Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pilotaż programu wsparcia 22 miast na Śląsku, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze.

Na ostatniej sesji jaworznickiej Rady Miejskiej pojawiło się pytanie ze strony opozycji, dlaczego nasze miasto tym programem nie zostało objęte. Odpowiedź wydaje się oczywista, ale może warto podkreślić, że nie trafiliśmy na listę miast oczekujących wsparcia, ponieważ nie należymy do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce czy na Śląsku.

Nie bagatelizujemy w żaden sposób pilotażu programu rządowego, tylko przeczytaliśmy ze zrozumieniem, do kogo jest on adresowany. Do tych miejsc w Polsce, które mają najwyższe odnotowane zanieczyszczenia powietrza. Jaworzno zwyczajnie do tych miejsc nie należy i moim zdaniem powinniśmy się z tego cieszyć, a nie tym martwić. Co oczywiście nikogo nie zwalnia z tego, żeby starać się z problemem niskiej emisji walczyć. I to od kilkunastu lat już robimy – tłumaczy prezydent Paweł Silbert.

Od 2004 r. w Jaworznie funkcjonuje system dopłat do ekologicznego ogrzewania. Dzięki temu około 5 tys. starych źródeł ciepła zostało już zastąpionych nowymi. Wśród nich są nie tylko kotły węglowe 5 klasy. To również np. kotły na olej i gaz, solary, fotowoltaika, rekuperatory czy pompy ciepła. Jednorazowe dofinansowanie wynosi 3 tys. zł, a program cieszy się na tyle dużym zainteresowaniem mieszkańców, że w tegorocznym budżecie przeznaczone na niego środki zostały zwiększone.

Jak zaznacza wiceprezydent Monika Bryl, obecnie miasto przygotowuje się też do udziału w konkursie na dofinansowanie nowoczesnych źródeł ogrzewania, które mogłoby objąć nawet 85 procent kosztów całej instalacji grzewczej domu! Wnioski przez gminy muszą być złożone do maja, a realizacja programu mogłaby nastąpić końcem obecnego i początkiem nowego roku. Prezydent rozmawia też z ministerstwem oraz Grupą Tauron, aby znaleźć rozwiązanie, mogące pomóc osobom, które nie są w stanie samodzielnie wymienić kotłów. Może to być na przykład leasingowanie takich nowoczesnych urządzeń. Temat dofinansowania ekoogrzewania nie jest w naszym mieście w żaden sposób nowy ani bagatelizowany. Jednak rozwiązanie właściwych, skutecznych rozwiązań, wymaga działań na różnych płaszczyznach i czasu.

Wiemy, że ten temat jest bardzo ważny dla mieszkańców i dlatego pracujemy nad nim intensywnie – zapewnia wiceprezydent Monika Bryl.

Należy jednak brać pod uwagę rozwiązania, które są możliwe do realizacji. Warto zatem podkreślić, że pomysły tak absurdalne, jak dopłaty do rachunków za ogrzewanie dla mieszkańców nie są w żadnym stopniu realne do wprowadzenia. Sugerowanie przez opozycję, że byłoby to możliwym rozwiązaniem jest albo wynikiem braku elementarnej wiedzy, albo próbą wprowadzenia mieszkańców w błąd.

W Jaworznie działania związane z ochroną środowiska podejmowane są na wielu szczeblach i płaszczyznach. Zresztą sam program ograniczenia niskiej emisji też co roku się zmienia i rozwija zgodnie z zapotrzebowaniem mieszkańców i rozwojem nowych technologii. W zeszłym roku miasto przystąpiło też do projektu “EkoLOGICZNA” gmina. Do działań ograniczających zanieczyszczanie środowiska zdecydowanie można zaliczyć inwestycję we flotę autobusów elektrycznych. Na bieżąco prowadzona jest termomodernizacja budynków szkół. Lista wykonanych i planowanych prac jest długa.

Niedawno miasto kupiło 19 czujników pomiarów jakości powietrza Airly, których odczyty, jak przyznaje Jaworznicki Alarm Smogowy, można uznać za wartościowe (choć tylko uzupełniające pomiary Państwowego Monitoringu Środowiska). Od 23 lutego na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego stoi Ambulans Pomiarowy Jakości Powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, który będzie badał poziom zanieczyszczeń w Jaworznie do 9 marca. Warto dodać, że zgodnie ze śląską uchwałą antysmogową używanie niewłaściwego opału w domowych kotłach może się wiązać z wysokimi karami – nawet 5 tys. zł. W naszym mieście na bieżąco kontrolowane są domowe paleniska przez ekopatrole Straży Miejskiej.

W ubiegłym roku było to ponad 400 kontroli i w kilkunastu przypadkach stwierdziliśmy spalanie odpadów. Zostało nałożonych kilka mandatów. Często jednak domy wyposażone są w stare, pozaklasowe, opalane węglem piece – przyznaje Artur Zięba, komendant Straży Miejskiej w Jaworznie.

Tekst: Dawid Litka

Mówią mieszkańcy

Kakarol-kaczmarskirol Kaczmarski 

Nie wydaje mi się, żeby smog w Jaworznie stanowił naprawdę poważny problem, z którym szybko należy się zmierzyć. Moim zdaniem znacznie gorzej sytuacja wygląda na przykład  w   Krakowie, gdzie bez żadnych dodatkowych narzędzi pomiarowych po prostu czuć, że powietrze jest złej jakości. W Jaworznie tego raczej nie czuję.

Grzegorz Biedagrzegosz-bieda

Czasem czuć, że jakość powietrza nie jest najlepsza. Wydaje mi się, że warto byłoby edukować społeczeństwo w kwestii tego, czym warto palić w piecach, by ogrzać dom, a czego zdecydowanie powinno się unikać. Trzeba ludziom mówić o konsekwencjach zdrowotnych, jakie wiążą się ze spalaniem śmieci. Dobrze by było, gdyby gaz był tańszy.

maria-markiewiczMaria Markiewicz

Smog stał się ostatnio bardzo modnym tematem i sporo się o nim mówi. Wydaje mi się, że aby poradzić sobie z tym problemem, warto byłoby zainwestować w infrastrukturę. Mieszkam kilometr od centrum miasta, a mimo to nie mam dostępu do miejskiej magistrali ciepłowniczej. Muszę kupować węgiel i w ten sposób ogrzewać dom.

Zbigniew Poczesnyzbigniew-poczesny

Dopóki ekologiczne piece i paliwo do nich są drogie, to bardzo trudno będzie przekonać społeczeństwo do zmiany sposobów ogrzewania domów. Ludzie muszą kalkulować, czy kupić jedzenie i leki, czy raczej zdecydować się na lepszej jakości węgiel, więc ich wybór nie dziwi. Ogrzewanie musi być tańsze, by skutecznie walczyć ze smogiem.

GD

Zobacz także: