Są dodatkowe pieniądze na uruchomienie w Jaworznie Centrum Usług Społecznych. Budynek położony przy placu św. Jana zostanie przebudowany i gruntownie wyremontowany.

14 stycznia w jaworznickim magistracie podpisano umowę dotyczącą unijnego dofinansowania tego projektu. Dzień wcześniej podczas sesji nadzwyczajnej, radni podjęli decyzję o wprowadzeniu zmian w uchwale budżetowej. Chodziło o zwiększenie wydatków majątkowych na programy finansowane z udziałem środków unijnych.

Idziemy do państwa z przesłaniem i prośbą, żeby zaakceptować ten projekt, bo daje on nam szanse na zwiększenie finansowania i to bardzo znaczące. Pomysł, uważam, jest bardzo warty realizacji – przekonywał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, podczas sesji nadzwyczajnej.

Radni zaakceptowali zmiany w uchwale budżetowej i już dzień później umowa na dofinansowanie CUS została podpisana przez prezydenta naszego miasta oraz Dariusza Starzyckiego, wicemarszałka woj. śląskiego.

Centrum Usług Społecznych będzie zlokalizowane w miejscu dawnej organistówki przy kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Bardzo się cieszę, że dziś mocno zniszczony budynek już wkrótce zyska nowe oblicze – mówi Dariusz Starzycki.

Budynek, w którym powstanie CUS, ma ciekawą historię. Zaprojektował go Ignacy Hercok, niezwykle ceniony architekt, budowniczy rządowy w Krakowie. Budynek pochodzi z końca pierwszej połowy XIX wieku. Stanął w miejscu, gdzie wcześniej był cmentarz.

Kiedy nekropolię przeniesiono, to powstała tam prosta droga do Rynku, dziś to fragment ulicy św. Wojciecha. Zrobiło się też trochę miejsca do zagospodarowania i właśnie tam stanął budynek. Mocno wyróżniał się na tle innej zabudowy Jaworzna. Przede wszystkim był z kamienia, a nie jak większość ówczesnej zabudowy z drewna. Poza tym dzięki architektonicznym detalom, na przykład ozdobnym gzymsom, miał typowo miejski charakter. Był bardziej miejską kamienicą niż wiejską chałupą – opowiada Przemysław Dudzik, historyk i dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.

W budynku początkowo mieszkali księża, którzy związani byli z kolegiatą. Później mieszkał tam również organista. Wiadomo jeszcze, że dawniej wejście do budynku mieściło się w centralnej części domu od strony ul. Sławkowskiej. Kiedy drogę poszerzono, to wejście zostało przeniesione na drugą stronę.

Dziś budynek jest w bardzo złym stanie. Poważny remont jest absolutnie konieczny. Po zakończeniu prac to miejsce znów będzie tętniło życiem.

Budynek będzie przeznaczony na potrzeby działań społecznych w ramach Centrum Usług Społecznych, realizując wszystkie usługi społeczne będące w gestii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz nowe zadania – informuje Dawid Litka z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Plany dotyczące przebudowy dawnej organistówki gotowe były już dawniej. Nie udało się ich przeprowadzić, bo oferenci oczekiwali zbyt wysokich kwot. Zdobyte dofinansowanie umożliwia teraz realizację projektu.

Wiadomo, że w ramach projektu została zaplanowana przebudowa i rozbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku. Na parterze oraz pierwszym i drugim piętrze zaprojektowano m.in. sale wielofunkcyjne, pomieszczenia socjalne, techniczne, gospodarcze. Przewidziano też możliwość wydzielania i zamykania poszczególnych kondygnacji i segmentów Centrum.

Budynek wyposażony będzie w instalacje: wodociągową, kanalizacyjną, elektroenergetyczną, sanitarną, centralne ogrzewanie z sieci miejskiej, wentylację mechaniczną. Przejdzie też gruntowną termomodernizację i zostanie również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Tekst: Grażyna Dębała

Zobacz także: