Dożynki to ludowe święto, które połączone jest z obrzędami dziękczynnymi po zebraniu żniw. Tradycyjnie obchodzone są w jedną z sobót lub niedziel we wrześniu, tuż po ukończeniu żniw.
W Jaworznie odbędą się 11 września. Dla ludzi związanych z ziemią i jej plonami, a jednocześnie z ciężką pracą Dożynki są najważniejszym świętem w roku, dlatego od lat pielęgnują tą piękną i do dziś tak ważną dla nich tradycję. Na przestrzeni lat Święto Dożynek niesie ze sobą przesłanie, które wyraża wdzięczność za otrzymane plony oraz prośbę o kolejny rok owocnych zbiorów.
W tym dniu „ludzie ziemi” mają również możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy, która pomimo wielkiego trudu przynosi im tak wiele satysfakcji.
Jaworznickie Dożynki od wielu lat są bardzo ważnym elementem naszego życia społecznego, w którym jaworznianie składają podziękowania za trud wynikający z uprawy ziemi.
Podczas Dożynek organizowane są liczne stoiska, na których można degustować lokalne przysmaki oraz zapoznać się z oferowanymi produktami. Tegoroczne wydarzenie rozpocznie Msza Święta w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny o godzinie 15.00. Następnie barwnym korowodem odbędzie się przemarsz na jaworznicki Rynek. Nieodłącznym elementem wydarzenia jest „Ceremoniał Dożynkowy”, podczas którego Prezydent Miasta Jaworzna składa rolnikom wyrazy podziękowania za ich trud i wysiłek włożony w pracę na rzecz jaworznickiego rolnictwa.
Program Dożynek w Jaworznie jak co roku jest bardzo bogaty i ciekawy. 11 września na jaworznickim Rynku będzie można usłyszeć program artystyczny w wykonaniu zespołów śpiewaczych, koncert zespołu folkowego NIL NOVI, oraz wziąć udział w zabawie tanecznej, która zaplanowana jest na godzinę 19.00. Bardzo ciekawie zapowiadają się wystawy maszyn rolniczych, Ogródków Działkowych, jaworznickiego Koła Pszczelarzy, Koła Łowieckiego „Kozioł” oraz miejskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.
Zapraszamy wszystkich w imieniu Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta, Miejskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz samych rolników.
Podziękujmy razem rolnikom za ich pracę, wysiłek i trud włożony w kultywowanie tak ważnych w dzisiejszych czasach tradycji rolniczych.

 

Zobacz także: