Trwają obchody XX Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Świętowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 13 września. Obchody zainaugurowała konferencja w Młodzieżowym Domu Kultury. Właśnie wtedy symboliczne klucze do miasta z rąk Pawła Silberta, prezydenta miasta, i Dariusza Starzyckiego, wicemarszałka województwa śląskiego, odebrała Marta Figura, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących, jako przedstawicielka środowiska osób niepełnosprawnych. Gościem specjalnym poniedziałkowej konferencji był Jan Mela, polski podróżnik i działacz społeczny, który w wyniku wypadku jako nastolatek stracił rękę i nogę. Mimo ograniczeń wynikających z niepełnosprawności Jan Mela został najmłodszym w historii zdobywcą dwóch biegunów w jednym roku.

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w tym roku zyskały nową formułę. W ramach obchodów w jaworznickich placówkach odbędą się pikniki z mnóstwem atrakcji. Pomysł wydaje się świetny. Życzę wszystkim uczestnikom obchodów doskonałej zabawy – mówił Paweł Silbert podczas inauguracji tegorocznego świętowania.

Życzenia świętującym złożył też Dariusz Starzycki. – Cieszę się, że po przerwie spowodowanej pandemią znów możemy się spotkać podczas obchodów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. W ubiegłym roku nie świętowaliśmy wspólnie, ale ten czas został dobrze wykorzystany. Po rozbudowie i kompleksowym remoncie uruchomiono Przedszkole nr 24, gdzie uczą się m.in. dzieci z niepełnosprawnościami. Działa już telefon zaufania dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Dziś odbywa się też sesja Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, w której Jaworzno ma swojego przedstawiciela – wylicza Dariusz Starzycki.

Jan Mela opowiadał o swoim godzeniu się z niepełnosprawnością | fot. Oliwier Dubiel

Serca uczestników obchodów XX Dni Godności Osób Niepełnosprawnych z miejsca podbił Jan Mela. Gość opowiadał o swoich doświadczeniach godzenia się z niepełnosprawnością, o podróżach, jakie udało mu się odbyć, i spotkaniach, które zmieniają życie.

Fizyczna niepełnosprawność to pewne ograniczenia ciała, które trzeba poznać, nauczyć się z nimi żyć i zaakceptować, ale kalectwo jest w głowie. To stan umysłu. Brak motywacji, zainteresowań, pasji czy celu w życiu to jest kalectwo – podkreślał Jan Mela.

W tym roku zmodyfikowano formułę obchodów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy postawili na cykl pikników z atrakcjami niejako „szytymi na miarę”.
Pikniki organizowane są dla podopiecznych jaworznickich placówkek, w których na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. Program każdego z pikników jest tak opracowany, by przygotowane atrakcje jak najlepiej odpowiadały zainteresowaniom i możliwościom podopiecznych. Inne atrakcje spodobają się przecież osobom dorosłym, a inne przedszkolakom – tłumaczy Monika Komańska, koordynator projektu.

Wszystko wskazuje na to, że organizatorzy rzeczywiście świetnie się spisali. Występy wokalne, pokazy taneczne, tory przeszkód, bańki mydlane, planetarium, dmuchańce, salony piękności, gry wielkoformatowe to tylko nieliczne spośród propozycji. Uczestnicy obchodów chwalą sobie takie świętowanie.

Dmuchany zamek to jedna z atrakcji pikników dla najmłodszych | fot. Oliwier Dubiel

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych to święto osób z niepełnosprawnościami, ale również wszystkich, którzy na co dzień z nimi pracują. Świętujemy więc wspólnie. Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom za ich życzliwość, serdeczność, otwartość na nasze pomysły i zaangażowanie. To bardzo budujące – podkreśla Ewa Szczepańska-Jagło, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Jaworznie.

W poniedziałek po południu świętowali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI. W ogrodzie przy placówce odbył się piknik. Była potańcówka, były pyszne pieczone ziemniaki, a przy kilku stołach odbywały się ciekawe atrakcje, przygotowane przez pracownice Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Można było dać się ozdobić zmywalnym tatuażem, poprosić o zrobienie makijażu, tworzyć w glinie, malować na folii, rozwieszonej między drzewami. Jak podkreśla Monika Włodarczyk-Raczek, kierownik WTZ-u, poniedziałkowy piknik był pierwszym po długiej przerwie, na którym uczestnicy Warsztatu mogli się spotkać w większym gronie.

Piknik w ogrodzie WTZ-u świetnie się udał | fot. Oliwier Dubiel

Zamknięcie w domach było dla nich bardzo frustrujące, dlatego bardzo się cieszymy, że znów możemy się razem spotkać, porozmawiać, wspólnie spędzić fajnie czas. Dziękujemy miastu, a szczególnie panu prezydentowi, a także panu wicemarszałkowi za to, że Dni Godności znów się odbywają – stwierdza.

Zdaniem uczestników WTZ, impreza byłą bardzo udana.

Bardzo podobała mi się szczególnie zabawa taneczna. Smakowały mi ziemniaki. To było bardzo fajne popołudnie – podkreśla Lidia Pławny, uczestniczka WTZ.

Cieszył się też Paweł Pastuszak. – Dni Godności są potrzebne, by pokazać, że my, osoby z niepełnosprawnościami, jesteśmy równoprawnymi członkami społeczeństwa, mamy swoje pasje, zainteresowania i chcemy żyć wśród ludzi, a nie gdzieś z boku – zaznacza.

Przed nami jeszcze dwa dni świętowania. Dzisiaj, 16 września, w ramach obchodów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych świętować będziemy jubileusz Środowiskowego Domu Samopomocy. Będzie też piknik w SP 3. Ostatni dzień obchodów będzie jutro. Wtedy pikniki odbędą się w SP 7 i Przedszkolu Miejskim nr 14.

Grażyna Dębała,
Anna Zielonka-Hałczyńska

| Oliwier Dubiel

Zobacz także: