Do wtorku, 19 marca, w budynku przy ul. Inwalidów Wojennych 5, trwa kwalifikacja wojskowa. Jej celem jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez jaworznian. – W tym roku w Jaworznie mamy wezwanych prawie 400 osób, w tym 19 kobiet – mówi ppłk Michał Napierała, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach.

Jako pierwsze do kwalifikacji stawiły się jaworznianki posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. W kolejnych dniach prowadzona jest kwalifikacja mężczyzn.

W ramach kwalifikacji wojskowej w pierwszej kolejności sprawdzana jest tożsamość. Następnie przeprowadzane są wywiad i badanie lekarskie. Badany jest m.in. wzrok i słuch. – Kwalifikacja lekarska i psychologiczna upoważnia kandydata, by przez kolejne trzy lata dostać się do Wojska Polskiego bez dodatkowych badań. Wystarczy zgłosić się do Wojskowego Centrum Rekrutacji i zapytać o wolne miejsca – tłumaczy ppłk Michał Napierała.

Podczas kwalifikacji odbywa się wstępne przeznaczenie do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej. Kwalifikacja wojskowa to też dobra okazja, by dowiedzieć się, jak wygląda ścieżka kariery żołnierza. Na pytania wezwanych m.in. o to, jak przebiega szkolenie, codziennie odpowiadał przedstawiciel Terytorialnej Służby Wojskowej. – Na osoby, które jeszcze nie miały styczności z wojskiem, czeka 16-dniowe szkolenie. Na takim szkoleniu zapoznajemy z obsługą broni, uczymy strzelać. Jest też musztra, zaznajomienie z regulaminem, a później przysięga – opowiada st. szer. Robert Pas z  Terytorialnej Służby Wojskowej.

Jaworzniccy kandydaci najczęściej szkolenie odbywają w Gliwicach. Za każdy dzień uczestnictwa w szkoleniu kandydat otrzymuje zapłatę. To do 180 zł dziennie.

Osoby zainteresowane karierą wojskową do wyboru mają zasadniczą służbę wojskową lub terytorialną służbę wojskową. – Terytorialna służba wojskowa ma tę zaletę, że można służyć w wojsku i jednocześnie pracować w cywilu. Można też podnosić swoje kwalifikacje poprzez różne szkolenia i kursy – zdradza st. szer. Robert Pas.

Można również podjąć studia wojskowe, do czego zachęca szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach. – Uczelnie wojskowe to atrakcyjne studia oraz pewna praca w wojsku. Mamy ok. 3,5 tys. miejsc w 4 wojskowych uczelniach w Polsce. Najsłynniejsza to Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie. Wymagania wobec kandydatów nie są teraz bardzo wyśrubowane – przekonuje ppłk Michał Napierała.

Studia wojskowe dają nie tylko wykształcenie wojskowe, ale też cywilne. Trwają 5 lat i gwarantują absolwentom stałe miejsce pracy aż do emerytury. Żołnierz przechodzi w stan spoczynku po wysłużeniu 25 lat. – Wojsko jest otwarte na młodych ludzi. Zależy nam na dotarciu zwłaszcza do tegorocznych maturzystów – mówi ppłk Michał Napierała.

Natalia Czeleń

Na tegorocznej kwalifikacji wojskowej w Jaworznie jako pierwsze stawiły się panie | fot. Natalia Czeleń

Zobacz także: